Salgın yasaklarını ihlal ettiği gerekçesiyle polisin para cezası kestiği vatandaş, mahkemeye başvurdu. Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği, “Polis yalnızca tutanak tutabilir” diyerek cezanın geçersiz olduğuna dair karar verdi.

‘’İdari yaptırım kararı ancak mülki amir tarafından verilebilir. Polis tarafından sadece ihlale ilişkin tespit tutanağı tutulabilir.”

Polisin kestiği 789 TL ceza iptal edildi

Adanalı vatandaşa kesilen 789 liralık ceza, polisin ceza kesemeyeceği gerekçesi ile iptal edildi. Bugüne kadar polisin verdiği salgın tedbirleri kapsamındaki cezalar 1 milyar lirayı aştı.  Bu karar emsal olması durumunda tüm cezaların iptal edilebilir.

Davayı açan avukat  Av. Mahmut Akgül “Mahkeme salgın süresince polis tarafından kesilmiş olan cezaların hukuki olmadığını ortaya koymuştur” dedi.  Sokağa çıkma yasağı, maske takma zorunluluğu ve buna benzer idari para cezalarında keyfi uygulama yapılmayacağını söyleyen Akgül, kararın emsal niteliğinde olacağını belirtti.

İzleyin: Maske takmamakta ısrar edince polis ekipleri ceza kesti

Esenyurt’ta polis ekipleri meydan ve çevresinde maske denetimi yaptı. Kimi vatandaşlar maskeyi cebinde kimileri şapkasının içinde taşırken, maske takmamakta ısrar eden bir kişiye 3 bin 150 lira idari para cezası kesildi. Ceza kesilen kişinin sürekli gülümsemesi ise dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda İstanbul Valiliği tarafından alınan kararla açık alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi. Yeni kararın ardından Esenyurt Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polis ekipleri meydan ve çevresinde maske denetimi yaparken, bazı noktalarda da minibüslerde denetim yaptı. Birçok vatandaşın yasağa uyduğu görülürken, uymayan vatandaşlara uyarılarda bulunuldu, bazı vatandaşlara da ceza kesildi.

Video: Polisin Ceza Kestiği Kadın; “Annem Medya Danışmanı, Senin Peşini Bırakmayacağım”

Şişli’de kısıtlamaya uymayarak parkta köpeğini gezdiren kadının zorunlu olmasına rağmen kimlik kartını yanında bulundurmadığı öğrenildi.
“Benim annem medya danışmanı, peşini bırakmayacağım” diyerek gazeteciyi tehdit etti
Genç kadın o esnada yaşananları kaydeden gazeteciye dönerek, “Sizin de isminizi alayım ben. Benim annem medya danışmanı, sizin peşinizi bırakmayacağım. Böyle mi zorbalık yapıyorsun?” sözleriyle gazeteciyi tehdit etti.
İçişleri Bakanlığınca alınan kararlara uymayarak kısıtlamaya aykırı hareket ettiği için Hıfzısıhha kanunu uyarınca 3 bin 150 TL ceza kesilen genç kadın, işlemlerinin tamamlanmasının ardından, kendisini görüntüleyen basın mensubuna el sallayarak oradan uzaklaştı.

Hamileler dikkat! Hamilelikte salgının riski ne kadardır?

Salgın hastalık azalıyor gibi gözükse de halen tehditi devam ediyor. Çin’de ortaya çıkan bu salgın hastalık artık Türkiye’de görülüyor, bu hastalıktan enfekte olan kişi sayısı ve ölümler gün geçtikçe artıyor ve henüz hastalığın bir aşısı ya da ilacı henüz bulunmadı. Bu sebeple, hamileler önemli bir risk grubu olarak bu hastalıktan korunmak için önlemlerini almalı ve sağlığına çok dikkat etmelidir.

NE? NASIL?  Turkcell den Samsung Telefonlarda Görülmemiş İndirim

Anne Adaylarının Beslenmesi

Anne adayları mutlaka beslenmelerine dikkat etmeliler. Beslenme hem annenin hem de çocuğun sağlığı açısından çok önemlidir. Bu sebeple, anne adayı yediklerine dikkat etmeli, sağlıklı ve doğal beslenmesine her zamankinden daha fazla önem vermelidir. Hastalık sadece hamileler için değil herkes için bir tehdit olduğundan anne adayının bu durumu göz önünde bulundurarak endişeye kapılmamalı ve doktoruyla irtibatta olarak bağışıklığı güçlendiren yiyecek ve içecekleri tüketmelidir.

Video: Kadın Doğum Uzmanı Prof. Çoksüer’den Hamilelere Salgın Uyarısı

Hamilelerin Kaçınması Gerekenler

Öncelikle sosyal izolasyonun çok önem vermeliyiz. Bu açıdan ifade edilmesi gereken unsur hamilelerin kalabalık ortama kesinlikle girmemesi ve mümkün olduğunca az dışarı çıkması ve ihtiyaçların eşi veya evdeki diğer aile bireyleri tarafından karşılanmasıdır. Bu durumda sosyal izolasyon virüsten korunmayı en üst seviyeye çekecektir.

NE? NASIL?  Dünya'ya Gelmiş En Büyük Liderler

Hamilelerin Spor Yapması

Hamileler spor yaparken bunu kesinlikle ev ortamında yapması elzemdir. Hamilelere spor salonu, sahil ya da orman yürüyüşü kesinlikle önerilmiyor. Hastalığın yayılabileceği ve insanların kalabalık olarak bulunabileceği yerlere hamileler gitmemelidir.

Salgın hastalığın yaygın olması doğal olarak evde geçirilen zamanı da etkiliyor ve hamileler normalde yürüyüş yapmaları gerekirken yapamıyor. Bunun telafisi için evde mutlaka egzersiz yapılması ve bol su tüketilmesi gerekiyor. Bu açıdan, spor yaparak hem daha güçlü bir bağışıklık kazanılacak hem de sağlıklı bir bünyeye sahip olunacaktır.

Yanlış Bilgilerden Uzak Durulmalıdır

Hamilelikte salgın tehlikesi denildiğinde doğal olarak bir korku atmosferi oluşuyor ancak anne adaylarının bu süreçte moralini iyi tutması gerekiyor. Bu süreçte özellikle sosyal medya aracılığıyla yanlış aktarılan bilgiler ve hastalığın yayılması ve belirtileri ile alakalı olarak bilimsel olmayan görüşlerden uzak durulmalıdır.

NE? NASIL?  Hamilelikte çilek yemek leke yapar mı?

Çünkü bu hastalık daha öncesinde benzerleri görülse de dünyanın yeni tecrübe ettiği bir hastalık olarak çok kişinin fiziksel olarak yaşamasa da psikolojik olarak etkilendiği bir hastalıktır. Hamileler mutlaka doktorlarıyla irtibat halinde olmalı ve doktorun önermediği herhangi bir yiyecek ya da vitamin ilaçları almamalı ve asla doktora danışmadan salgın hastalığa karşı medikal bir destek almamalıdır. Bu süreçte moral çok önemli olduğu için özellikle medyada çıkan haberlere çok fazla takılmamalı ve bilimsel makale ve bilim adamlarının görüşleri dışında hiçbir bilgiye itibar edilmemelidir.

Hamilelerin Hijyene Dikkat Etmesi

Salgın hastalık olarak tüm dünyada görülürken birçok insanın yaşamını tehdit ediyor. Bu açıdan henüz bilinen bir aşı tedavisi uygulanmadığı için hastalıktan korunmak adına hijyene çok önem vermek gerekiyor.

El temizliği, maske kullanımı, dezenfektan veya kolonya kullanımı bu süreçte önemli kişisel korunma yöntemleridir. Bu açıdan, hastalıktan korunmak için atılacak adımlara özellikle hamileler dikkat etmeli ve bu önlemleri asla aksatmamalıdır. Hamilelik sürecinde yeme içme ve egzersiz kadar temizlik konusu da çok önemli bir unsur olduğu hatırda tutulmalı ve bağışıklık sisteminin bu unsurlarla güçlü tutulacağı unutulmamalıdır.