Normalleşme Sürecine Başlamak İçin Vaka Sayısının Kaç Olması Gerekiyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığına göre koronavirüs kısıtlamalarında normalleşme adımlarını Mart’ın ilk haftasında atılmaya başlanacak. “Yerinde Karar” uygulamasına göre vaka sayılarının 100 binde 50’nin altına düşen yerlerde normalleşme adımlarının atılması bekleniyor. Vakalardaki azalmaya göre sokağa çıkma kısıtlaması ve kafe ve restoranların açılması söz konusu olacak.

Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği vaka, aşılama oranı gibi verilerle “düşük, orta, yüksek ve çok yüksek” olarak 4 risk grubuna ayrılacak. Bu veriler dikkate alınarak Mart ayında normalleşmeye gitme süreci başlatılacak.

Normalleşme, risk gruplarına göre ve il il ayrılarak hayata geçirilecek. Sokağa çıkma kısıtlaması için hafta sonu uygulamasından başlanıp, aşamalı olarak ölçütlere göre devam edecek. Eğitimde ise, uzaktan eğitim gören öğrenciler için illerin durumuna göre değerlendirilecek. Kafe ve restoranlar ise, “Yerinde Karar” uygulaması ile gelecek günlerde açıklanması bekleniyor.

NE? NASIL?  İllerin Normalleşmesi Bu Dört Şarta Bağlı! Kısıtlamalarda Esneme Geliyor!

Normalleşme Sürecine Başlamak İçin Vaka Sayısının Kaç Olması Gerekiyor?

Normalleşme Sürecine Başlamak İçin Vaka Sayısının Kaç Olması Gerekiyor?

Bu kapsamda, normalleşme sürecini, rehavete kapılmadan sürdürülmesi planlanıyor. Normalleşmeye geçilen illerdeki vakalar ise sürekli takip edilecek. Vakaların azalması durumunda ise normalleşme hız kazanacak.

Son olarak hepimizin merak ettiği normalleşmenin başlaması için gerekli vaka sayısının kaç olması gerektiği. Hürriyet’ten Osman Müftüoğlu bugünkü yazısında, vaka sayısının 100 binde 50’nin altına düştüğü yerlerde normalleşme adımlarının atılabileceğini belirtti. Sayı 25’in altına düştüğünde ise kademeli normalleşmeye rahatlıkla geçilebileceğini aktardı.