İhtiyaç sahiplerine, farklı alanlardan ve kurumlardan 43 ödeme yapılıyor. Hasta, dul, engelli maaşı, elektrik, barınma yardımı gibi farklı alanlarda yardım ödemesi yapan devlet, şimdi de ihtiyaç sahiplerine maaş bağlayacak. İşte devletin, ihtiyaç sahiplerine vereceği 977 liralık maaşın detayları…

Her yıl belirli tarihlerde, ihtiyaç sahibi kişilere sağlık, gıda, konut gibi alanlarda yardımlar yapılıyor. Yapılan yardımlar arasında en çok ilgi gören yardım ise halk arasında fakirlik yardımı olarak da bilinen muhtaçlık aylığıdır.

MUHTAÇ AYLIĞI ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ve yüzde 40’ın üzerinde engele sahip muhtaç vatandaşlar, gerekli koşulları sağladığı takdirde muhtaç aylığı alabilir. Muhtaç aylığı almanın şartları vardır. Bu şartlar;

-Muhtaç aylığı almak isteyen kişinin herhangi bir aylığı veya gelirinin olmaması gerekmektedir.

-Muhtaç aylığı alacak kişilerin sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir.

NE? NASIL?  e-Devlet ile Anında 1000 TL Pandemi Yardımı Sorgulama!

-Kişinin mahkeme kararıyla bakım altına alınmamış olması gerekmektedir.

-Kişinin herhangi bir gelir getirici, taşınır veya taşınmaz mala sahip olmaması gerekmektedir.

Muhtaçlık Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaçlık aylığı, fakirlik maaşı başvurusu; vatandaşın yaşadığı şehre bağlı olan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne şahsen yapılıyor. Fakat şahsi olarak görüşecek durumda olmayan vatandaşlar; internet üzerinden de başvuru yapabilirler.

MUHTAÇ AYLIĞI BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Başvuru koşullarını sağlayan kişilerden istenen birkaç belge vardır. Başvuru formu ile birlikte, engelli olan vatandaşların özürlerini belirten sağlık kurulu raporu istenecektir. İstenen belgeleri internet üzerinden gönderebilmenin yanı sıra Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne şahsi olarak başvuruda bulunabilirsiniz.

MUHTAÇ AYLIĞI NE KADAR?

2020 yılı için muhtaç engelliler ve yetim çocukların alacağım maaş aylık olarak 977 lira olarak belirlenmiştir.

MUHTAÇLIK MAAŞI NEREYE YATAR?

Başvurunuz onaylandığı takdirde muhtaçlık aylığınızı PTT ellerinden çekebilirsiniz veya mevcut kamu bankalarında yer alan banka hesaplarınıza da yönlendirebilirsiniz. Muhtaçlık aylığı başvurusunun onaylanmasının ardındaki maaş gününde, vatandaşların TC kimlik numaralarının son hanesine göre yatırılacaktır.

NE? NASIL?  Geri Ödemesi Olmadan Tam 9000 TL Alabilirsiniz! e-Devlet ile Hemen Kontrol Edin!

MUHTAÇ AYLIĞINA İNTERNETTEN NASIL BAŞVURULUR?

Muhtaç aylığına başvurabilmeniz için e-devlet sitesine girmeniz gerekmektedir. E-devlet’e TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra İçişleri Bakanlığı menüsüne girin. Daha sonra Muhtaçlık (Dul Yetim Maaşı) başvurusu seçeneğini tıklayın. Bağlantıya girdikten sonra yönlendirildiğiniz sayfada sizden istenen bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Bu sürecin ardından başvurunuz incelenecektir. İncelemelerin olumlu olarak sonuçlanmasından sonra, e-Devlet üzerinden sosyal hizmetler banka hesabı tanımlama adresine girerek maaşınızın hangi hesaba yatacağını seçebilirsiniz.

Başvuru Yapmak İçin Aşağıdaki Linke Tıklayabilirsiniz.

Muhtaç Aylığı – T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü (vgm.gov.tr)