MB Başkanı Kavcıoğlu “128 Milyar Dolar Nerede?” Sorusuna Cevap Verdi!

MB Başkanı Kavcıoğlu “128 Milyar Dolar Nerede?” Sorusuna Cevap Verdi! Son zamanlarda muhalefetin gündemde tuttuğu “128 Milyar Dolar Nerede?” sorusuna cevap veren Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu oldu. Muhalefetin günlerdir ısrarla sorduğu soruya Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, “Bilanço varlık yükümlülük denkliği açısından bakıldığında, ortada kaybolmuş bir varlıktan bahsetmek mümkün değildir.” diyerek cevap verdi.

MB Başkanı Kavcıoğlu "128 Milyar Dolar Nerede?" Sorusuna Cevap Verdi!

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu

Açıklık getirilmesi gereken “128 Milyar Dolar Nerede?” sorusuna Başkan Kavcıoğlu yanıt verdi. Döviz alım-satımlarının koordinasyon içerisinde yapılabilmesi için Şubat 2017’de Hazine Müsteşarlığı ile protokol imzaladıklarını belirten Kavcıoğlu:

“Arz-talep dengesine ve likidite tesisine katkıda bulunuldu”

“Protokolle sağlıksız fiyat oluşumunun engellenmesine, döviz piyasalarındaki arz-talep dengesine ve likidite tesisine katkıda bulunuldu. Söz konusu döviz işlemleri, işlem platformları üzerinden o günkü piyasa koşulları ve fiyatları çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Herhangi bir kesime, banka veya firmaya ayrıcalıklı döviz işlemi gerçekleştirilmesi söz konusu değildir.

NE? NASIL?  Naci Ağbal Faizle İlgili Kritik Açıklamalar Yaptı!

” Ortada kaybolmuş bir varlıktan bahsetmek mümkün değildir”

Anılan platformlarda piyasa dinamiklerinden bağımsız, piyasa dışı fiyatlardan belirli taraflar seçilerek işlem yapılması mümkün değildir. Bilanço varlık yükümlülük denkliği açısından bakıldığında, ortada kaybolmuş bir varlıktan bahsetmek mümkün değildir.” ifadelerini kullandı.