Kripto Paralara Yeni Düzenlemeler Geliyor!

Kripto Paralara Yeni Düzenlemeler Geliyor! Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi Cemil Ertem, kripto paralarla ilgili bazı açıklamalar yaptı. Cemil Ertem, kripto paralara yeni düzenlemeler yapılacağını ve gerekli hazırlıkların yapıldığını söyledi.

Reuters’ın sorularını cevaplayan Cemil Ertem, “Merkez Bankası bugün önemli bir adım attı. TCMB kripto paraların genel eşdeğer olma fonksiyonunu yasakladı ki bu çok yerindedir. Kripto paralar merkezi olmayan bir tasarruf aracı. Dolayısıyla Türkiye ve dünyada regülasyonlar henüz söz konusu değil ya da eksik. Dolayısıyla bu sistemlerin bir para birimi gibi kullanılması; kurumlara, bireylere telafisi mümkün olmayan hasar verebilir” ve ayrıca “Bu konuda ilgili birimler reform programı kapsamında düzenlemeler konusunda hazırlıklarını yapıyor” ifadelerini kullandı.

Kripto Paralara Yeni Düzenlemeler Geliyor!

Kripto Paralar Alışverişlerde Kullanılmayacak

Kripto paralara daha önce hiçbir denetimin uygulanmadığı Türkiye’de, kripto paraların alışverişlerde kullanılmasına yasak geldi. Kripto paraların faaliyet alanı bu düzenleme ile sınırlandırıldı. TCMB tarafından hazırlanan yönetmelikte, ilk defa hukuki anlamda kripto varlığın tanımı yapılırken, kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına 30 Nisan’dan itibaren yasak getirildi.

NE? NASIL?  Kripto para nedir?