Koronavirüsten Sonra Devam Eden Duyu Kaybı Eğitimle Geri Kazanılabiliyor!

Koronavirüsten Sonra Devam Eden Duyu Kaybı Eğitimle Geri Kazanılabiliyor! İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre koronavirüs nedeniyle kaybolan koku duyusu, verilen koku eğitimiyle birlikte geri getirilebiliyor. Koku alma sistemini uyaran ve ardından eski haline getiren bu eğitime, iki haftalık koku kaybı sonunda başlanılıyor.

İngiltere’de Oxford Academic’de yayımlanan araştırmaya göre, koronavirüse yakalananların yüzde 77’sinin bir tür koku duyusu kaybı yaşadığı tahmin ediliyor. Koronavirüs olunması sonucu koku duyusu kaybı yaşayan kişiler, önceden kendilerine normal gelen kokulardan daha sonra rahatsızlık duyacak “parosmi” adlı bir rahatsızlık geçirebiliyor.

Koronavirüsten Sonra Devam Eden Duyu Kaybı Eğitimle Geri Kazanılabiliyor!

Günde İki Kez Güçlü Kokuları Koklamayı Gerektiriyor

Birkaç araştırma ise koku eğitiminin, koku alma duyusunun bir kısmını veya tamamını sinüs enfeksiyonları gibi diğer viral hastalıklar yüzünden kaybedenlere yardımcı olabileceğini gösterdi. Fizik tedaviye benzeyen ve tekrarlanması gereken koku eğitimi, koku alma sistemini uyarmak ve eski haline dönmesine yardımcı olmak için aylar sürecek şekilde günde iki kez güçlü kokuları koklamayı gerektiriyor. Araştırmada, kişilerde koku kaybı iki haftanın ardından düzelmediyse koku eğitimine başlanabileceği belirtiliyor.

NE? NASIL?  Sağlıklı bir sindirim için Modern Mayr metodu nedir?
Kaynak: Haberler.com