Son dönemde oldukça fazla kolonya ve dezenfektan kullanmaya başladık. Kolonya mikrop kırıcı özelliği ile temizlik ve dezenfektan amaçlı, yada güzel kokusu için kullanılır. İçerdiği alkol nedeniyle müslümanların en çok merak ettiği sorular arasında “Kolonya abdest bozar mı?” sorusu yer almaktadır. Ayrıca yine alkol bulunduran farklı amaçlarla kullanılan ispirto, deodorant ve parfüm de benzer soruya muhattap olmaktadır.

İzleyin: Kolonyanın tarihi, nasıl yapılır?

İslam’da her ne olursa olsun, sarhoş edici içeceklerin içilmesi haramdır. İçinde alkol ihtiva eden kolonyayı maksadı dışında, tabi ki içme maksadıyla kullanılması haramdır ve abdesti bozacaktır. Ama temizlik, serinleme veya koku amaçlı kullanım çok farklıdır. Yani temizlik amaçlı kullanılan kolonya abdesti bozmaz ve namaza da zarar vermez. Hanefi alimlerinin çoğunluğu bu görüştedirler. Ancak Şafii alimlerinin çoğunluğu, mecbur kalmadıkça kolonya gibi içinde alkol bulunan şeylerden uzak kalmayı tavsiye etmişlerdir. Buna göre bunlar bir yere dökülmüş ya da sürülmüşse orası yıkanarak temizlik temin edilmeli, bundan sonra namaz kılınmalıdır.

NE? NASIL?  Bir kadının sizden hoşlandığı nasıl anlaşılır?

İspirto, kolonya vb. sıvılarla, temizlik amacıyla üretilen alkollü maddelerin içilmesi haram olmakla birlikte (Buhârî, Edep, 80; Müslim, Eşribe, 73), temizlikte kullanılmaları caizdir. Namaz kılmadan önce bu ürünlerin sürüldüğü yerlerin yıkanması da gerekmez (Kâsânî, Bedâî’, V, 115; Elmalılı, Hak Dini, II, 763-764).

Video: Nihat Hatipoğlu – Kolonya abdesti bozar mı?

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun bir izleyicinin sorduğu ‘kolonya sürmek abdesti bozar mı?’ sorusunun yanıtına verdiği cevap şöyle;

“Ele ve yüze alkol içeren krem, kolonya sürmek abdesti bozmaz. Ama abdest aldıktan sonra namaza durmadan önce alkol içeren krem sürdüyseniz hassasiyetten ötürü elinizi yıkamanızda sizi rahatlaması için fayda var. Aynı şey kolonya için de geçerlidir. Kolonya sürmek abdesti bozmaz.”