Kalemlerin Tutacak Yerleri Neden Lastikli Hiç Düşündünüz Mü? Yazı yazma işini yaparken kalemin doğru şekilde tutulması gerekir.  Kalemin doğru şekilde tutulmasında kalem tutma aparatı yardımcı olur. Kalemi doğru şekilde tutmanızı sağlar. Kalem doğru şekilde tutulmadığı zaman parmaklarda şekil bozukluğu problemlerinin yaşanmasına yol açar. Ayrıca yazı şeklinin de değişmesine neden olabilecek problemlerin oluşmasına neden olur.

Kalem kullananların pek çoğu belki de kalem üzerindeki tutacak yerinde neden lastik olduğuna anlam verememiş olabilir. Ya da tutacak yerindeki lastiğin kullanılmasının yalnızca bir aksesuar detayı olarak da düşünülme durumu olabilir. Fakat kalem tutacak yerinde bulunan lastik, aksesuar için değildir. Kalemi doğru şekilde tutmanıza yardımcı olmak ve olası yaşanması muhtemel parmaklardaki şekil bozukluğunun giderilmesini sağlamak için yer alır.

Kalemlerin Tutacak Yerleri Neden Lastikli Hiç Düşündünüz Mü?

Kalemlerin Tutacak Yerleri Neden Lastikli Hiç Düşündünüz Mü?

Kalem Tutma Aparatı Ne İşe Yarar?

Yazı yazma, ilkokuldan itibaren başlayan bir süreçtir. Yazı yazmaya henüz yeni başlayanlarında parmaklarını doğru şekilde kullanması gerekir. Kalemi tutarken doğru bir pozisyonla tutmaması ve yazıya başlaması parmak şekil bozukluklarına davetiye çıkarmaya neden olacaktır. Bu sebepten dolayıdır ki kalem tutma aparatı ne işe yarar diyenler için en önemli sebebinin parmak şekil bozukluğunu korumak amacıyla olduğunu söylememiz gerekir. Kalem tutulacak yerde neden lastik var diyorsanız sebepleri şu şekildedir:

  • Parmak şekil bozukluğunu önlemek
  • Kalemi doğru şekilde tutmanızı sağlamak
  • Kalem tutma becerisinin geliştirilmesini sağlar
  • Ürünün taşınmasına da yardımcı olur
NE? NASIL?  Selimiye Camii'nin sırları nelerdir?

Tüm bu nedenlerden dolayı kalemlerin tutulacak kısmında lastik kullanımına yer verilmiştir. Böylelikle yukarıda söz etmiş olduğumuz unsurların gerçekleşmesi amaçlanmıştır.

Kalemlerin Tutacak Yerleri Neden Lastikli Hiç Düşündünüz Mü?

Kalem Tutuşu Nasıl Olmalıdır?

Kalemi doğru şekilde tutmak son derece önemlidir. Bu sebepten dolayı kalem tuşu nasıl olmalıdır mutlaka bilmelisiniz. Çünkü hem güzel yazı yazmak hem de parmaklarımızda şekil bozukluğu sorunlarının yaşanmasını önlemek açısından dikkat edilmesi gereken bir konudur. Baş ve işaret parmaklarının, kalem tutulan lastik bölümünde olması gerekir. Bu pozisyon, yazı yazmak için doğrudur. Baş, işaret ve orta parmağının kullanılarak yazı yazılmalıdır. Kalem tutuşuna dikkat ettiğiniz takdirde çok güzel yazılarında yazılmasını sağlamaya başlamış olursunuz. Özellikle küçük yaşlardaki çocukların kalemi doğru şekilde tutmasını sağlamanız gerekir.