Çocuk sahibi olan annelere yönelik devlet çok sayıda fark isimler altında para yardımı yapıyor. Özellikle de kadınların iş hayatında daha fazla yer alması ve kadınların istihdam oranını arttırmaya yönelik ödenen destekler dikkat çekiyor. Kadın istihdamını arttırmak için ise en önemli desteği İŞKUR sunuyor. İŞKUR hem işsizlik rakamlarını düşürmek hem de kadın istihdamını yükseltmek için işsiz annelere 2 bin 420 TL para yardımı yapıyor.

 

DEVLETTEN ANNELERE 2.420 TL MAAŞ YARDIMI PARA DESTEĞİ! 

Kadınlar için devletin para yardımları tüm hızı ile devam ederken bunlardan biri de çalışan annelere verilen para yardımları olarak öne çıkıyor. Çalışan kadınların doğum yaptıktan sonra da iş hayatındaki kariyerlerine devam etmelerini amaçlayan yardımlar yoğun ilgi görüyor.

Türkiye İş Kurumu İŞKUR üzerinden verilen İş Başı Eğitim Programları kapsamında annelere büyük maddi yardımlar yapılmaktadır. Annelere İŞKUR iş başı eğitim programı maaşı olarak ödenen paralar ile cep harçlığı ve buna ek olarak ta çocuk bakım ücreti yardımı ödenmektedir.

NE? NASIL?  Ev hanımları nasıl kredi çekebilir? Ev hanımlarına hangi bankalar kredi veriyor?

 

İŞKUR İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI VE ÇOCUK BAKIM ÜCRETİ PARASI YARDIMI DESTEK ÖDEMESİ! 

En önemli amacı iş dünyasında çalışan kadın sayısını yükseltmek olan İŞKUR İşte Anne Projesi ile mesleki edindirme kursu ile günlük cep harçlığı yanı sıra bakıcı parası desteği ödemesi de yapılıyor.

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programları ile açılan meslek edindirme kurslarına katılan annelere günlük 77 lira cep harçlığı verirken aynı zamanda onlar kursta eğitim görürken çocuklarının bakım ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile de 400 liralık İŞKUR çocuk bakım ücreti maaşı parası ödemesi yapılıyor.

Bu sayede açılan kurslarda anneler yeni meslekler edinerek çalışma hayatına dönme fırsatı yakalarken bu süre zarfında da kendi paralarını kazanma imkanı yaratıyor.

 

İŞSİZ ANNELERE AYLIK 2.420 TL MAAŞ VE 400 LİRA ÇOCUK BAKIM ÜCRETİ PARASI ÖDEMESİ 

NE? NASIL?  Kendisiyle sevgili olacak erkeğe her yıl 470 bin TL verecek

İŞKUR meslek edindirme kursları için katılımda bulunan annelere günlük 77,70 lira cep harçlığı ücreti ödemesi maaşı ile aylık 2 bin 420 lira ödeme yapılırken yine 400 liralık çocuk bakım ücreti yardımı parası da ek olarak ödenmektedir.

İŞKUR İŞTE ANNE PROJESİ NASIL BAŞVURULUR, İŞSİZ ANNELERE DEVLET DESTEĞİ BAŞVURU NEREDEN YAPILIR?

Verilen para yardımından almak isteyen annelerin sanayi sektörü için mesleki eğitim kurslarına, imalat alanında ise İŞKUR tarafından açılan işbaşı eğitim programları duyurularını takip ederek süresi içerisinde mutlaka başvuru yapması gerekmektedir.

İşsiz olan anneye ait kimlik belgesinin yanı sıra annenin çocuklarına ait kimlik belgesi, kreş ödemesini gösterir belge ve diğer evraklarla kendisine en yakın İŞKUR il ve ilçe müdürlükleri ile açılan İŞKUR danışma bürolarına şahsen başvuruda bulunması yeterli olacaktır.

Başvurunun incelenmesinin ardından uygun bulunarak kabul edilmesi halinde kurs programına kayıt yapılır ve bu süre boyunca devlet İŞKUR üzerinden ödeme yapmayı sürdürür.