İran devrimi ne zaman neden oldu? sorusu günümüzde en çok araştırılan konular arasında yer almaya da devam ediyor. İran devrimi bir yandan da İslam devrimi olarak da yerini almaya devam ediyor. 1979 yılı içerisinde İran’ın Muhammed Rıza Pehlevi liderliği içerisinde bir monarşi olaylarından Ayetullah Ruhullah Humayni yönetimi ile İslam hukuku ile Şii mezhebi görüşleri için esas konumda yer alan İslam Cumhuriyeti kurulum aşamalarına dönen popüler hareketin adı olarak ye alıyor.

Devrim ana nedenlerine bakılacak olduğu zaman şah yönetiminin halk aracılığı ile destek görmesi ve son zamanlar içerisinde şahsın özellikle Amerikalı olan yetkililer ile fazlaca içli dışlı konumlarda yer alması için de önemli bir konumda yer alıyor. Fakat genel olarak bakılacak olduğu zaman güç düşünceleri ile Cumhuriyet isteyen Mollalar aracılığı ile güce kavuşma adımları için Devrim istekleri de eski zamanlardan beri sürmeye devam ediyor. Fakat kısa süre içerisinde ikinci monarşi dönemlerinin hemen ardından Tebriz aracılığı ile gelen Settar Han ile Bagir Han komutasında meydana gelen Kuvayi Mili tahranı ele geçirilmesinin ardından da Cumhuriyet yanlısı olan mollaların yargılanması sağlandı.

NE? NASIL?  Kamuya Müjdeli Haber 12 Bin Sağlık Çalışanı Alınacak

İran Devrimi Ne Zaman Neden Oldu?

İran Devrimi Nedir?

İran devrimi genel olarak Humeyni devriminden önce meydana gelen Paris sınırlarında kaldı. 1 Şubat 1979 tarihinde İran sınırlarında milyonların katılmış olduğu karşılama ile beraber Ayetullah Humeyni, Devlet başkanlığına getirilmesi ile dikkatleri çekti. Bunun ardından ömür boyu devletin dini ile siyasi lideri olarak yerini de aldı. Devrim sırasında ilk olarak liberal, sol ve İslamcı gruplar olarak Şahı devirmek amacı ile birleşmiş ardından da iktidara yükselmeyi başaran Ayetullah Humeyni, devrim oluşum süreçleri içerisinde rantiyeci devlet modellerinin de petrol krizlerinin ardından çökmesi için etkili bir konumda yer almıştır.

Muhammed Rıza Şah’ın İran gereksinimleri ile ilgili örtüşmeyen tarım politika durumları da kırsaldan Tahran göçleri gibi olayların daha çok hız kazanmasına neden olurken büyük kentler içerisine İslam içerisine yönelen bir sınıf yaratması konusunda da birçok alanda etkili olmuştur denilebilir.

NE? NASIL?  İŞKUR Üzerinden Kamu Hastanesine Güvenlik Görevlisi ve Yaşlı Bakım Elemanı Alınacak!