Aralık 2019 yılında piyasaya çıkarak tüm dünyayı kısa sürede etkisi altına almayı başarmış olan koronavirüs salgını ile mücadelemiz mart ayından beri devam etmektedir. Bu mücadele kapsamında zaman zaman kısıtlamalara maruz kaldığımızdan ötürü pek çok sektör olumsuz olarak etkilendi. Olumsuz olarak etkilenen sektörler arasında otomotiv sektörü de yer almaktadır. Koronavirüs salgını sebebiyle sıfır otomobil üretimi yavaşlayınca hemen herkes ikinci el otomobile yönelmiştir. Hal böyle olunca da ikinci el otomobil fiyatları aşırı derecede zamlanmıştır. İkinci El Otomobil Fiyatlarında Flaş Açıklama Geldi! 3 Ay İçerisinde düzenlemeler yapılacak. Kocaeli Oto Ticaret Merkezi Başkanı Fahrettin Batı tarafından ikinci el otomobil fiyatları konusunda açıklama yapıldı.

İkinci El Otomobil Fiyatlarında Flaş Açıklama!

İkinci El Otomobil Fiyatlarında Flaş Açıklama!

İkinci el araç fiyatları artış göstermeye devam ediyor. Geçtiğimiz ay içinde gelen ÖTV zammı sebebiyle önceden 30 Bin TL olan araç şimdi 60 Bin TL’den satışa sunulmaktadır. Kocaeli Oto Ticaret Merkezi Başkanı Fahrettin Batı konuyla alakalı şu açıklamayı yaptı:

NE? NASIL?  Asgari Ücret ile Çalışanlara Ek Ödeme Haberi Geldi! Ödemeyi Hemen...

“İkinci el araç fiyatlarının son aylarda hızla artması sonrasında satışlar büyük ölçüde azalırken, oto pazarlarında fiyatları gören vatandaşlar araç almaktan vazgeçiyor. Araçlardaki fiyatların artışının en büyük nedeninin 400 bin kayıtsız oto galericinin fiyatları arttırmasından kaynaklı. Bundan ötürü yeterlilik belgesi uygulaması 3 ay içerisinde fiyatlara etki edecek.”

Kayıt Dışı Çalışan Çok!

İnternet üzerinden satışlar başladığı günden beri, 14-15 yaşında çocuk bile ben galericiyim havası takınmaktadır. Hal böyle olunca da kayıt dışı galericilik yapan sayısı giderek artış göstermiştir. Pandemi dolayısıyla Türkiye’ye araç gelmemesi de ikinci el araç fiyatlarını olumsuz bir şekilde etkilemiştir. Fahrettin Batı konuyla alakalı:

“Araç üretiminin olmaması nedeni ile araç bulmakta güçlendi. Pandemi sürecinde de üretim yapılamaması ve yurt dışından sınırlı sayıda araç gelmesi ve olmayan şeyin bir de talebinin artması, ailelerin çocuklarına ve eşlerine araba almak istemeleri nedeniyle piyasada araç daralması oldu. Bizim sektörde şu an 45 bin kayıtlı galerici arkadaşımız var. Ama 400 binin üzerinde kayıt dışı bu işi yapan var.

1 Eylül itibari ile Ticaret Bakanlığının düzenlemesi ile yetki ve yeterlilik belgeleri olmadan satış yapamayacaklar. Son 1-2 aydır entegrasyon çalışmaları var. Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, İçişleri Bakanlığının çalışmaları ile bu proje sistemine oturacak ve yetki belgeleri olmayanlar araç satamayacaklar. Kayıt dışı araç satanlar bir araç satıyor. Ertesi gün üzerine bin lira aktarıp bir araba daha alıyor. Bu şekilde piyasayı yükseltir hale getirdiler. Dolayısıyla araç fiyatları olağan üstü seviyelere geldi. Aralık-Ocak ayında Türkiye’ye yeteri kadar araç gelecek. O zaman fiyatlar durağan bir hale gelecek. O zaman gerçek fiyat düşüşleri görülecek” dedi.

İkinci El Araç Fiyatları Ne Zaman Düşecek?

İkinci el araba fiyatları bize göre bu pandemi süreci son bulmadan düşüş göstermeyecek. Gelen her zam sonrası her aracın fiyatı iki katına çıkmış durumda. Hal böyle olunca da araba almak isteyen kişiler ikinci el araç almak yerine sıfır araca yönelmektedir. Sıfır araç almak için acenteye gittiğinizde bile acente size hemen aracı vermeyecek en az 2 ay süre isteyecektir.