Salgında ikinci dalganın ne zaman başlanacağı tartışılırken. İsrail Sağlık Bakanı Yuli Edelstein’den kötü haber geldi. İsrail’in yeni tip koronavirüste ikinci dalgaya girdiğiniz açıkladı. Twitter’da yaptığı basın toplantısında, “Koronavirüsün ikinci dalgasının başlangıcındayız; bundan dolayı yeni kısıtlamalara gitmek zorundayız.” dedi.

Korkutan açıklama! Salgınında ikinci dalgaya girdik

İsrail’de ikinci dalganın başlamasının ilan edilmesiyle düğün salonları ve ibadethaneler kapatılıyor. Talimatlara uyulmazsa tüm işyerleri kapatılacağı uyarısında da bulunuldu.

Evde koruyucu maske nasıl yapılır?

Prof. Dr. Derya Uludüz, bir pamuk kumaşı ikiye katlayarak yaptığınızda, sizi 8 saat rahatlıkla koruyabileceğini söyledi. Ama bu yaptığınız maske, çenenizden burnunuza kadar kapatmalı.  Eve geldiğinizde de o maskeyi 60 derecede yıkayarak tekrar kullanabileceğimizi belirtti. Aşağıdaki videoda Prof. Dr. Uludüz’ün açıklamalarını da bulabilirsiniz.

Evde pamuk kumaştan maske nasıl yapılır?

Sıkı pamuk kumaşı koruması için iki kat yapmalısınız.  Evde kendi maskenizi yapmak istiyorsanız yüz tipinize göre kartondan kalıplar çıkartabilirsiniz. Dikme payı ile birlikte kumaşınızı genişliği  25-26 cm, yüksekliğini ise 20 cm kadar civarında kesebilirsiniz (Yüzünüzün büyüklüğü ile ölçüler değişebilir).  Katladığınız kumaşı ayrılmaması için ucundan kıvırarak dikiyorsunuz. Burnunuzun kenarların tutması için üst tarafına sert ama kıvrılabilen bir teli ikiye katladığınız yeri ortalayarak dikiniz. Sonrasında hazırlanmış dikdörtgen kumaşınızı kat kat yaparak kenarlarını da dikiyorsunuz. Son olarak sağı ve soluna lastikleri de dikerek maskemizi tamamlıyoruz. Daha iyi anlamak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

NE? NASIL?  İşsiz Annelere Aylık 2.420 TL Para Yardımı! Devlet Desteği ve Maaş Başvurusu İçin Şartlar Detayları...

Video: EL YAPIMI HİJYENİK MASKE YIKAYIP KULLANILABİLİR

Kağıt havlu ile maske nasıl yapılır?

Bir yaprak olacak şekilde kağıt havlu parçasını koparınız. Kağıt havluyu bir ters bir düz olacak şekilde katlayınız. Katlama işleminiz bitince kenarlarından zımbalayacak kadar kıvırınız. Lastiğinizi zımbaladıktan sonra aynı işlemi diğer tarafa da uygulayınız. Orta kısmına yüzünüzü yerleştirecek kadar açıklık oluşturduktan sonra maskenizi takabilirsiniz.

T-shirt kullanarak maske nasıl yapılır?

%100 pamuk içerikli bir t-shirt kullanılarak yaptığınız bir yüz maskesinin filtreleme derecesi %50,85 oranında. Yapacağınız yüz maskesini yüzünüzün oranlarına göre dilediğiniz gibi keserek çift kat olacak şekilde değerlendirebilirsiniz. (Yukarıdaki videodaki işlemleri de deneyebilirsiniz)

Streç gazlı bez ile maske nasıl yapılır?

Streç gazlı bez ile de koruyucu maske yapabilirsiniz. Çenenizin boyutuna ayarlayarak bezi kesiniz kenarlarından makasın ucu ile küçük birer delik açınız. Geniş bir lastik ile kulağınızın arkasına geçirip maskenizi takınız. Bu şekilde hem görsel açıdan rahatsız etmeyecek, hem de bir ağırlık hissetirmeyecektir.

NE? NASIL?  SGK'dan Müjde Geldi! Herkes SGK'ya Koşuyor! Erken Emeklilik...