Sağlıklı olmak için günlük tüketmemiz gereken bir çok gıda maddesi bulunuyor. Bu gıdalar içerdikleri vitamin, mineral, şeker ve yağlarla vücudumuza enerji ve bağışıklık kazandırarak sağlığımızı korumamıza destek oluyor. Ancak son zamanlarda artan ve pek çok ürünü kapsayan bir durum, pek çok besinin içeriğini kötü etkileyerek, sağlığımıza destek olmak bir yana, daha da bozulmasına sebep oluyor.

Besinler Üzerinde Oynanan Tehlikeli Oyunlar

Günümüzde pek çok gıda maddesi üzerinde oyunlar oynanarak, bu maddelerin doğal etkileri ortadan kaldırılıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın son araştırmasına göre, pek çok besine hile ile farklı maddeler katılıp, bu besinlerin kimyası bozularak zararlı hale getirildikleri ortaya çıktı. Peki, bu besinler hangileri, söz konusu hilelerle nasıl etki ediyorlar, bu hilelerin sebebi ne? Hep birlikte inceleyelim.

Hangi Ürünler Tehdit Altında

Araştırmalara göre liste epey uzun ve kapsamlı. Listedeki ürünlerde ise pek çok şey bulunuyor. Temel gıda maddeleri başta olmak üzere, gazlı içecekler, çocukların sevdiği türden atıştırmalıklar gibi pek çok çeşitte maliyeti azaltmak ve görüntüyü daha alıcı hale getirmek için pek çok zararlı hile olduğu tespit edildi. Tereyağı, yoğurt, süt, peynir gibi hayvansal gıdalar; köfte, sucuk gibi et ürünleri; çay, kahve, çikolata, bal ve birçok baharat çeşidi listeye dahil olmuş durumda.

NE? NASIL?  Müge Anlı Programında İğrenç Olay "Öz yeğeniyle ilişkisi"...

VİDEO: Bakanlık Hileli 386 Ürünü İfşa Etti.
(İŞTE DOMUZ ETİ KULLANAN İŞLETMELER)

Sağlığımıza Etkileri

Sıkça tükettiğimiz gıdalar üzerinde yapılan bu tehlikeli oynama, sağlığımızı da büyük tehdit altına alıyor. Kalp damar hastalıklarından, mide ve baş ağrılarına hata bazı maddelerin dozuna göre ani ölümlere bile sebep olan etkiler, tükettiğimiz kimyası bozuk gıdalar yüzünden ortaya çıkıyor. Bunun yanı sıra, bazı maddelerin cinsel gücü azaltan hatta iktidarsızlığa ve kısırlığa yol açan etkileri olduğu iddia ediliyor. Kısacası, bu kadar hilenin arasında ne yiyip içtiğimize dikkat ederek tedbir almak bize düşüyor.

Amaç Daha Az Maliyetle Daha Çok Kazanç

Araştırmalara göre gıdaların içine konulan bu zararlı etken maddeler, bu gıdaların alıcılığını artıracak bir görsellik sunuyor ancak bunu daha düşük bir maliyetle yapıyor. Daha parlak bir renk, daha yoğun bir koku ya da daha iyi bir kıvam için gıdalara katılan kimyasallar, malzemenin ana gramajının düşürülmesine rağmen, görselinin daha çekici hale gelmesine sebep oldukları için ürünün satışını artırarak kazancın da artmasını sağlıyorlar.

NE? NASIL?  İşsizlik maaşı nasıl alınır?

İnsan Sağlığını Hiçe Saymak

Elbette bu insaniyet dışı uygulama, aynı zamanda büyük bir duyarsızlık örneği. Milyonlarca insanın sağlığını hiçe saymak pahasına yapılan bu yasa dışı ve gayr-i ahlaki uygulamalarla satıcıların cepleri her dolduğunda, insanlar da sağlığından o derece feragat ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ifşasıyla ortaya çıkan şirketler, uzun bir süre insan sağlığını tehlikeye atacak girişimlerde bulunamayacak.