Çoğunlukla ateş yakılarak ve çeşitli organizasyonlar düzenlenerek kutlanılan Hıdırellez birçok farklı inanışa sahne olsa da asıl amacı baharın gelişini kutlamaktır. Baharın habercisi Hıdırellez, Hızır Aleyhisselam ile İlyas Peygamberin yeryüzünde bir araya geldikleri gündür.  Hıdırellez her yıl 5-6 Mayıs tarihlerinde kutlanır.

Gıda boyası ile kırmızı yumurta yapabilirsiniz. Yanaklara kırmızı yumurta sürüldüğünde güzellik geleceği inanılır.  Yere değmemiş su ile yüzünüzü üç kere ıslatıyorsunuz, suyun bereketi size geçiyor. Ayrıca 5 Mayıs gecesi dilekler bir kağıda çizilir ve gül ağacının altına konulur. Ya da gül dalına para kesesi asılabilir.

Evlenmek isteyen ama bir türlü evlenemeyen kızların kafalarının üzerinde yeni kilit açılır. Bu sayede kilitle birlikte kısmetlerinin de açılacağı düşünülür. Hıdrellez ateşi yakılır ve üzerinden atlanır. Ateşin üzerinden atlanırken dilenen dileğin o yıl gerçek olacağına inanılır.

İzleyin: Hıdırellez Ritüelleri | Suzan Kardeş

Hıdırellez akşamı gül ağacında dilek dilerken yapmanız gerekenlerden bir de duasını okumaktır. Hıdırellez dilek duası dilekler gül ağacına asıldıktan sonra yapılır.

NE? NASIL?  Ford Fiesta İçin Müjde Geldi! İşte O Fırsat ve Fiyat Listesi

Hıdırellez duası nasıldır?

Bismillahirahmanirahim
Bin bir adım bir adım
Allah bir adım adım
Kerim kerem Allah
Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah
La ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin.