Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun önerisiyle birlikte normalleşme süreci 1 Haziran’da başlatılmıştı. Elektrik ve doğal gaz faturalarında da normalleşme için geri sayım başlamış oldu. 1 Temmuz’dan itibaren fatura okuma ve tahsilata ilişkin mevzuat uygulanacak. Borcu olan abonelerin elektriğinin ve gazı kesilebilecek.

Ocak-Nisan döneminde tahsil edilmeyen tutar 795 milyon TL

Ödenmeyen elektrik ve doğal gaz faturalarıyla ilgili salgın nedeniyle esnek bir politika izlenmişti. 1000 TL’ye kadar borcu bulunan işletmelerin doğal gazı ve elektriği kesilmedi.

1 Temmuz itibariyle faturalarda normalleşme süreci başlıyor

1 Temmuz’da ise pandemi öncesi dönem uygulamalarına geçilecek. 1 Temmuz  tarihinden itibaren esneklik kalkacak. Fatura okuma ve tahsilata ilişkin mevzuat uygulanacak.

Doğalgaz faturaları için salgın döneminde şunlar olmuştu…

Tüketiciye gelen fahiş doğal gaz faturalarına ilişkin bir son dakika haberi geldi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), İGDAŞ’a tüm faturaların iptal edilmesini isteyen bir yazı gönderdi.

NE? NASIL?  Dillere Destan Şerbetli Gül Tatlısı Yapımı

Evlerimize gelen fahiş doğal gaz faturalarını görünce şok olduk. Faturaların bu kadar kabarmasının nedeni 38-40 günlük ücretlendirme yapılmasıydı. Konuyla ilgili Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu devreye girdi ve İGDAŞ’a belirlenen süreden fazla fatura düzenlediği için soruşturma açtı.

Video: EPDK’dan İGDAŞ’a Fatura Soruşturması

“Faturasını ödeyenlerin mağduriyetini de gidereceğiz. Gerekirse haksızlıklar varsa iadeleri sağlayacağız. Yasal faizi ile mahsup ettireceğiz.” EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz

Fatura konusunda bir son dakika haberi geldi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, İGDAŞ’a bir yazı göndererek mevzuata aykırı olarak kesilen ve tüketici mağduriyetine sebep olan bütün faturaların iptal edilmesini talep etti. Konuyla ilgili konuşan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “İGDAŞ’tan bu hatayı telafi etmesini bekliyoruz.” dedi.

EPDK’dan yapılan yazılı açıklamada ise söyle;

Dağıtım bölgeniz içerisinde ikamet etmekte olan bazı tüketiciler tarafından Kurumumuza doğrudan ve/veya CİMER vasıtasıyla yapılan başvurularda, doğal gaz sayaçlarının doğal gaz piyasası mevzuatında belirlenmiş asgari okuma süresinden daha uzun sürede okunarak kendilerine bu şekilde yüksek doğal gaz faturası tahakkuk ettirildiği bildirilmektedir.

NE? NASIL?  Atatürk Samsun'a nasıl çıktı? Atatürk'ün doğum günü neden 19 Mayıs oldu?

”25 ila 35 günlük süreler arasında okunması ve faturalandırılması gerekmektedir” Konu ile ilgili olarak tarafınızca da bilindiği üzere, Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği’nin, “Tüketimlerin tespit edilmesi, tahakkuk ve faturalandırma” başlıklı 48 inci maddesinde, “Dağıtım şirketi, mekanik sayaç kullanan abonelerin sayaç endekslerini müşteri bazında bir önceki okuma tarihine göre artı-eksi beş günden fazla sapma olmayacak şekilde, aylık okur. Dağıtım şirketi, doğal gaz satış miktarını son okuma tarihindeki ile bir önceki okuma tarihi arasındaki iki endeksin farkını alarak bu Yönetmeliğin 41 inci maddesine göre hesaplar ve tahakkuk bu değer üzerinden yapılır…” hükmü yer almakta olup bu hüküm çerçevesinde doğal gaz sayaçlarının 25 ila 35 günlük süreler arasında okunması ve faturalandırılması gerekmektedir.

”İdari soruşturma süreci başlatılmıştır”

Konu Kurumumuzca ilgili mevzuat ihlali açısından incelemeye alınmış olup tüketiciler tarafından yapılan şikayet başvurularının ekinde yer alan fatura örneklerine göre şirketinizce yukarıdaki mevzuat hükmünde belirtilen sürelerden daha uzun sürelerde faturalar düzenlendiği anlaşıldığından idari soruşturma süreci başlatılmıştır.

NE? NASIL?  Renault Clio Mükemmel Kampanya Yaptı! İşte Fiyat Dahil Tüm Detaylar...

Bu çerçevede;

1. Soruşturma süreci devam etmekle birlikte, tüketicilerimizin mağduriyetlerinin bir an evvel giderilebilmesi amacıyla; dağıtım bölgeniz içerisinde anılan mevzuat hükmüne aykırı olarak düzenlenen tüm faturalarının iptal edilerek mevzuata uygun hale getirilmesi,

2. Bundan böyle bir daha kesinlikle bu ve benzeri mevzuata aykırı fatura düzenlenmemesi, aksi takdirde mevzuat dahilinde daha ağır müeyyideleri doğuran idari işlemlerin yapılmak zorunda kalınacağının bilinmesi,

3. Konu kapsamında gerçekleştirilen işlemlere ilişkin bilgi, belge ve açıklamalarınızın 22.05.2020 tarihine kadar Kurumumuza sunulması hususlarında bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim.