Evde sirke nasıl yapılır? Sorusunun cevabı bu yazıda saklı. Sirke çok sağlıklı ve vücuda faydası olan bir şeydir. Sadece sağlık için değil saç ve cilt bakımı içinde sıklıkla kullanılır. Ancak dışarıdan alınanlara markası ne olursa olsun güvenmez zordur. Birde sirke gibi güçlü içeriği olan maddelerde neyden yapıldığına bakmak daha da önemlidir. Eğer dışarıdakilere güvenemiyorsanız evde kendi sirkenizi kendiniz yapabilirsiniz. Oldukça pratik ve lezzetli olacaktır.

Malzeme Seçimi

Bilindiği üzere elma ve üzüm olmak üzere 2 adet sirke çeşidi bulunmaktadır. Önce hangisini yapacağınıza karar verin, çünkü malzemeleri farklılık gösterecektir. Her ikisi de salatalara lezzet katar, poğaçalara kıtırlık verir. Özellikle elma sirkesi bakterilerin üremesini engellediği için ev temizliğinde bile kullanılır. Üzüm sirkesinin ise tadı daha çok beğenilmektedir, özellikle turşu kurarken tercih edilir.

Malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • 1 kilo üzüm veya elma
 • 3 litre su
 • 1 yemek kaşığı iri bulgur(üzüm için)
 • 1 yemek kaşığı nohut(üzüm için)
 • 1 dilim ekmek içi
 • 1 yemek kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı şeker(elma için)
 • 5-6 litrelik cam kavanoz

Tüm malzemeleri temin etmek oldukça kolaydır. Malzemeler miktarını uygun bir şekilde konulmalıdır. Elma veya üzüm hangisi kullanılacaksa ona göre sirkenin rengi değişik olacaktır. Bu ikisi en çok bilinendir. Ancak alıç, vişne, ayva gibi sirke çeşitleri de bulunmaktadır.

Evde Sirke Nasıl Yapılır?

Evde Sirke Nasıl Yapılır?

Doğal Sirke Mayası

Evde sirke yaparken bir noktaya değinmekte fayda var, oda sirke mayası yani diğer ismiyle sirke anası. Sirke yapmak için gereken mayaya verilen isimdir. Doğal fermantasyon sonucunda sirkenin üstünde kendiliğinden oluşur, jelimsi ve saydam bir kıvamı vardır, fermantasyon işlemi bittikten sonra başka bir kaba alınabilir ve bu sayede diğer sirke yapımlarında da kullanılabilir. Canlı bir şeydir, üzüm veya elma fark etmeden her ikisinde de aynı maya kullanılabilir. İlk kullanımda daha inceyken zamanla kalınlaşır, aromatik bir tada sahiptir ve yenmesinde bir sakınca yoktur.

NE? NASIL?  Dillere Destan Şerbetli Gül Tatlısı Yapımı

Sirke Anası Yapımı

Sirke anası kullanılan sirkelerde sirkeyi süzme işlemi daha hızlı olur. Hazırladıktan 6 ay sonra tüketmeye başlayabilirsiniz fakat sirke anası ile hazırlanmışsa daha da erken tüketebilirsiniz. Bulgur, nohut ve organik bal kullanılarak yapılabilir.

Hazırlanışı;

 • Çürük ve şekerli olmayan meyveler bol su ile yıkanır.
 • Meyveler kesinlikle çürük olmamalıdır, aksi halde fermantasyon işlemi gerçekleşmez.
 • Kabukları soyulmamalıdır, sirke ana oluşumunu kolaylaştırır.
 • Cam kavanoza meyveler doğranır.
 • Üzerine bakliyat ve bal eklenir.
 • Ağzı tülbentle kapatılır, 20 gün kuru ve karanlık bir ortamda bekletilir.
 • 2 gün arayla karıştırılır.
 • 20 gün sonra kavanozun tabakasında jelimsi bir tabaka oluşur.

Sirke anası sirkenin doğal ve ev yapımı olmasını sağlayacaktır. Sirkenin doğal aromasını da sirke anası verir. Eğer kendiniz yapmak istemiyorsanız organik ürünler satan yerlerde bulunmaktadır.

Üzüm Sirkesi Yapımı

Üzümler güzelce yıkanır ve süzülür. Ardından plastik bir kaba konulur, üzerine de diğer tüm malzemeler eklenir. Ağzı tülbentle kapatılır ve serin yerde bekletilir. Daha sonra üzümler posası çıkana kadar süzülür ve suya karıştırılır. 2-3 ay boyunca cam kavanozda bekletilir. Eskidikçe tadı daha da güzelleşir.

NE? NASIL?  Evde sirke nasıl yapılır?

Elma Sirkesi Yapımı

Elmalar önce dörde bölünür ve çekirdekleri ayrılır. Eğer çürük yerleri varsa da kesilir. Kavanozun yarısına gelinceye kadar konulur ve üzerine su eklenir. Gaz çıkması için bir parmak boşluk bırakılmalıdır. Daha sonra üzerine şeker ve tuz da eklenerek ağzı tülbent ile kapatılır. Bekleme aşamasındayken arada tahta kaşıkla karıştırılmalıdır, demir kaşık sokulmamalıdır. Üzerinde sirke sinekleri oluşmaya başladığı zaman hazır olmuş anlamına gelir. Daha sonra elmaların posası süzülür ve biraz daha şeker, tuz ilave edilir. Daha sonra serin yerde muhafaza edilir.

Evde Sirke Nasıl Yapılır?

Evde Sirke Nasıl Yapılır?

Diğer Sirke Çeşitleri

Ayva, nar, alıç ve vişne gibi sirke çeşitleri de bulunmaktadır. Bunlarda da malzemeler farklılık gösterir ancak yapım aynıdır. Tatları da birbirlerinden farklı olur, hepsi oldukça faydalıdır. İçlerine isteğe bağlı olarak 1 çay bardağı üzüm ve elma sirkesi de eklenebilir. Yine aynı hazırlama şeklinde ki gibi meyveler dibe çöktüğünde hazır hale gelmeye başlayacaktır. Alıçlar bolca yıkanmalı, kurt var mı diye kontrol edilmeli, vişnelerin çekirdekleri çıkartılmalı, ayvaların kabukları soyulmamalı ve narda taneli halleriyle kullanılmalıdır. Bu çeşitlerde de bekleme süresi 20-30 gündür.

NE? NASIL?  Asgari ücret ne kadar? Yıllara göre asgari ücret tablosu

Sirkenin Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Sirkeyi 20-30 gün beklettikten sonra elma sirkesinde sinekler oluşmaya başlar, üzümde bu durum çok geçerli değildir. Fakat bir başka yöntemde kokusu ve görüntüsüne bakmaktır. Beyaz, şeffaf, halka biçimli maya görüntüsü ve keskin koku sirkenin hazır olduğu anlamına gelir. Elma sirkesi yapımında yaklaşık 10 gün içinde elmalar çöker, tortular dibe iner ve berraklaşmaya başlar.

Bekleme Aşamasında Ne Yapılmalı?

Sirkeler hazır olurken bekleme aşaması bulunmaktadır. Bu aşamada bazı yapılması gerekenler vardır. Bunlardan biri kavanozun alt üst edilmesidir. Meyve üstte çok kalırsa suyun dışında kalır ve çürümeye başlar, buda sirkenin bozulduğu anlamına gelir. Bu işlem her gün tekrarlanmalıdır.

Ancak yaparken suyu çok fazla bulandırılmamalıdır. Birde kapaklar hemen kapatılmamalıdır, ilk önce biraz havayla temas kurması sağlanmalıdır fakat bu çok uzun sürmemelidir ki toz kaçmasın. Hazır olduktan sonra yıllar boyunca muhafaza edebilir ve tüketebilirsiniz. Organik olduğu çalkalandığında içinde tortu kalmasından anlaşılır. Yani tortular bozulduğu anlamına gelmemektedir.

Kavanoz Çok Temiz Olmalı

Yapım aşamasında kavanozun temizliğine ekstra dikkat edilmelidir. Malzemeler konulmadan önce güzelce yıkanmalı ve kurulanmalıdır. Mantar, bakteri gibi zararlı canlıların oluşumu engellenmelidir. Eğer oluşursa sirkeniz bozulur. Elmanın kabuğundaki bakteriler mayalanmayı başlattığı için yıkanması da önerilmez, ancak buna güvenemeyip yıkayanlar da çok fazladır.