Mart ayından itibaren ülkemizde görülmeye başlanan koronavirüs salgını sebebiyle pek çok sektör maddi konuda zorluk yaşamıştır. Salgın sürecinden tek etkilenen esnaflar olmamakla beraber emeklilerde fazlasınca etkilenmiştir. 2020 yılının son çeyreğine girdiğimiz bugünlerde Emeklilere Müjde Geldi! Tam 637 TL Ek Ödeme Yapılacak! Her ay maaşlarına ilaveten cüzi miktarda ek ödeme alan emeklilerin maaşına artış yapılması talep edildi. Şayet talep kabul edilirse, AGİ Eşitlemesi yapılacak ve maaşın üzerine 637 TL artış eklenecek.

Emeklilere Müjde! Maaşlar Artacak!

Emeklilere Müjde! Maaşlar Artacak!

Günümüzde her şeye zam gelmesi sebebiyle vatandaşlar kazançlarını artırmak için her yolu denemektedir. Meclisin gündeminden düşmeyen konulardan biri de ek ödeme olmaktadır. Bu ek ödeme talebi kabul edildiği takdirde emekli maaşlarında fazlasınca artış olacağı düşünülmektedir.

Milyonlarca emeklinin beklediği haber sonunda geldi. Temmuz zammı öncesi Türkiye Emekliler Derneği tarafından yapılan açıklama incelendiğinde çok uzun zaman önce uygulanan ek ödeme oranlarının ihtiyacı karşılamadığı ve artış göstermesi gerektiği belirtilmişti. Ek ödeme arttıkça, maaş da artacağı için milyonlarca emekli bu kararın sonucunu beklemektedir. Konuyla alakalı iki formül gündemimizde yer alıyor. Eğer ek ödemelerle AGİ eşitlenirse, en yüksek maaşa sahip emeklinin ek ödemesi 637 TL olacak.

NE? NASIL?  Hükümetten aylık 914 TL para yardımı! Peki başvuru şartları neler?

Ek Ödeme İle Maaşlar Artacak!

Ek Ödeme İle Maaşlar Artacak!

Her yıl emekli maaşlarına iki kez zam gelmektedir. Bu zamlardan sonra emekliler bir nebze de olsa rahatlamaktadır. Fakat hayat şartlarının daha zor hale gelmesi ve her şeyin zamlanmasından ötürü maaşlara yapılan zamlarda yeterli olmamaktadır. Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı üzerinden yıllarca çalışıp emekli olan vatandaşların tamamını ilgilendiren ek ödeme ile maaşlar artacak!

Ek Ödeme Tutarı 637 TL Olacak

Her emekliye ödenen maaş farklı olduğu için ek ödeme oranları da farklılık göstermektedir. Bu kapsamda en yüksek emekli maaşı olan 6 Bin 375 TL maaş alan bir kişinin ek ödeme tutarı 255 TL olurken, söz konusu düzenleme kabul edildikten sonra ek ödeme tutarı 637 TL olacak.

Hangi Emekliler Ek Ödeme Alıyor?

Emeklilere ödenen ek ödemeler elbette her emekliye ödenmemektedir. Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur üzerinden emekli olan kişiler ek ödeme almaktadır.

NE? NASIL?  İthal 2.EL Otomobiller Geliyor !

Emekli İntibak Zammı Sonucu Ne Oldu?

Emekli İntibak Zammı Sonucu Ne Oldu?

2000 Yılında ve daha sonrasında emekli olan kişiler tarafından merak içerisinde beklenen konulardan biri de intibak zammı olmuştur. Memur emeklileri tarafından intibak talebi en son Memur-Sen tarafından gündeme getirildi. En son gerçekleştirilen Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısında ele alınıp onaylanması beklenen intibak zammı hala karara bağlanmadı. Karara bağlandığı zaman milyonlarca emeklinin maaş miktarı değişeceği aşikar. Örneğin, 2000 yılından sonra emekli olanlar için intibak zammı onaylanırsa maaşlarına 50 TL ile 355 TL arasında zam alacaklar.

5 Milyon emekliyi ilgilendiren intibak zammı ile ilgili yeni açıklamaların yıl sonuna kadar gelmesi beklenmektedir. Konuyla alakalı güncel bilgiler geldiği takdirde Nenasil.com olarak sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bizi takipte kalın.

İntibak Zammı Gelirse Ne Olacak?

2000 yılında sonra emekli olanlar için intibak zammı kabul edildiği takdirde:

  • En düşük emekli aylığı 2324 TL olacak.
  • Doktora gittiğinizde emekli maaşınızdan kesinti olmayacak.
  • 200 Yılında ve daha sonra emekli olan kişilere 355 TL’ye kadar zam yapılacak.
NE? NASIL?  Kredi Borcu Olanlara Müjde! İade Ediliyor...

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Emeklilerinin Maaşları Belli Oldu! 2021 Senesinde Emekli Maaşı Ne Kadar?