Emekli olmayıp kimlerin maaş almaya hakkı var? Emekli olamamış olabilirsiniz ancak bazı maaş şartları sağlayanlara destek veriliyor. 65 yaşını dolduran ancak emekli maaşı dahil herhangi bir geliri olmayan yaşlılara her ay ödeme yapılabiliyor. İşte bu şartlar;

2022 aylığı yani 65 yaş aylığı ile ilgili bilmeniz gerekenler

Sosyal güvenlik sisteminde muhtaç ve yaşlı bireyleremize her türlü desteğin sağlanması için düzenlemeler bulunuyor. 2022 sayılı kanun kapsamında olan 65 yaş aylığı (2022 aylığı) bunlardan biridir. 65 yaş ve üstü vatandaşlardan bir kısmı kendine yetebilirken, büyük bir çoğunluğu ise manevi ve maddi her türlü desteğe ihtiyaç duyabiliyor. Yüzbinlerce kişi bu yardımlar ile temel ihtiyaçlarını kimseye muhtaç olmadan karşılamaya çalışıyor. Ama bu aylığı alabilmek için bazı şartların oluşması gerekiyor.

  • İlk koşul 65 yaşı doldurmuş olmalısınız.
  • Sosyal güvenlik kuruluşlarından gelir veya aylık alınmıyor olması gerek.
  • Emekli olmamanız gerekiyor.
  • Malullük aylığı, yetim aylığı, dul aylığı veya sürekli iş göremezlik geliri alınmıyor olması gerekiyor.
  • Kendisi ve eşi dikkate alınmak suretiyle kişi başına düşen ortalama aylık gelirin, asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden az olması.
  • Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardımdan faydalanılmamalı.
NE? NASIL?  İnanılmaz Olay İkinci El Dükkanından Tesadüfen aldı 30 milyon dolara sattı

Başvuru nasıl yapılıyor?

2022 aylığı  başvurusu kişinin ikametgahının olduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma(SYD) Vakfı’na yapılmalı. Başvuruların kişi kendi giderek ve yazılı olarak yapılması gerekiyor.  (NOT: Sizin adınıza başka bir kişi mahkemeden alınan vesayet kararı ya da vekâletname ile birlikte başvuruda bulunulabilir.) Başvuru yapan vatandaşa SYD Vakfı tarafından başvuru alındı belgesi veriliyor.  Başvuru sonrası 65 yaş aylığının bağlanması için uzun zaman beklemek gerekmiyor. Çünkü başvuru yapılan tarihten itibaren bir ay içerisinde işlemlerin sonuçlanması gerekiyor.

İzleyin: Yaşlılık aylığı başvurusu nereye ve nasıl yapılır?

Ne kadar aylık alacağım?

Eskiden üç ayda bir bu tutar kadar ödeme yapılıyordu. Ama artık her ay ödemeler yapılıyor. 2022 aylığı kapsamında engelliye de ödeme var. Engelli aylığından faydalanmak isteyen kişinin rapor oranı en az yüzde 40, 65 yaşından büyük olanlarda ise en az yüzde 70 engelli olma şartı var. Ama yine sigortalı olarak çalışan veya SGK’dan gelir veya aylık alan engellilere aylık bağlanmıyor.

  • 65 Yaş üstü yaşlılık aylığı – 672 TL
  • 18 Yaş altı engelli yakını aylığı – 537 TL
  • %70 ve üstü bakıma muhtaç engelli aylığı-  805 TL
  • %40-69 arası engelli aylığı-  537 TL
NE? NASIL?  Emeklilere Müjde Geldi! Tam 637 TL Ek Ödeme...

2022 Engelli maaşı gelir kriteri ya da diğer adıyla muhtaçlık sınırı 2020 yılı için 701 TL olarak belirlendi.

Ödemeler ise kişinin doğum yılının son rakamına göre yapılmaktadır. Doğum yılının son rakamı: 0-5 arası olanlar 5’inde/1-6 arası olanlar 6’sında/2-7 arasında olanlar 7’sinde/3-8 olanlar 8’inde ve 4-9 arası olanlar 9’unda ödeme alabiliyorlar.