Milyonlarca emekli uzunca bir süredir intibak ödemesini bekliyordu. Bağ-Kur, SSK ve memur emeklilerine kurum kaynaklı farkların verilmesi için gözler yapılacak düzenlemeye çevrildi. Emeklilere 355 TL zam müjdesi geldi mi? Milyonlarca emeklinin beklediği intibak zammı sonrası en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

2000 yılından önce emekli olanlara intibak düzenlemesi yapılmış ve maaşları o dönemde 300 TL’ya kadar artmıştı. Daha sonra Bu intibak düzenlemesinin 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşlar için de uygulanması talep edilmişti.  Ama sonrasında bu düzenleme için her ne kadar davalar açılmış olsa da yargı yolu kapandı. Sonuç olarak intibak düzenlemesi sadece meclise bir kanun teklifi sunulması ve kabul edilmesi durumunda yasalaşabilecek.

Memur emeklilerine yönelik intibak talebi, toplu sözleşme görüşmeleri sırasında Memur- Sen tarafından gündeme taşındı. Türkiye Emekliler Derneği, çıkacak bir intibak düzenlemesinden yaklaşık 5 milyon emeklinin yararlanabileceğini belirti.

NE? NASIL?  Hükümetten aylık 914 TL para yardımı! Peki başvuru şartları neler?

Talepler gerçekleşirse ne olacak?

  • Taban emekli aylığı asgari ücrete eşitlenirse, emekliye her ay ek ödeme dahil en az 2 bin 324 lira ödenecek.
  • Sağlıkta ek ödemelerin kalkmasıyla, emekli maaşından bu alanda hiç kesinti olmayacak.
  • Ek ödeme oranı değişirse, emekliler her ay net maaşının yüzde 4-5’i yerine yüzde 8-10’u oranında para alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin gelirinde oran yüzde 8 olursa 255, yüzde 10 olursa 382 liraya varan artış yaşanacak.
  • İntibak yapılırsa, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara da 355 liraya varan zam söz konusu olabilecek.

Sistem sil baştan! Emeklilikte süre şartı yok

Hükemetin üzerinde çalıştığım TES (Tamamlayıcı Emeklilik Sigortası) ile ilgili yeni detaylar ortaya çıkıyor. Bir gün bile çalışsanız, hakkınızın saklı tutulacağı sistemde detaylar şu şekilde. İşveren tarafından, işten çıkarılan işçinin TES katkısı hesabında duracak.

NE? NASIL?  Rus istihbaratı açıkladı! Türk SİHA'lar rejim askerlerinin planlarını alt üst etti

Tamamlayıcı emeklilik yaşı 60

Emeklilik yaşı 60 olarak belirlendi. Ama emekli olmak için süre şartı bulunmuyor. Çalışan için ödenmiş olan katkılar fon hesabında biriktiği için 60 yaşına geldiğinde birikime hak kazanmış oluyor. Mevcut sistemde çalışanların yüzde 66’sı kıdem tazminatlarını alamıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu yeni sistemle bunun önüne geçileceğini vurgulayarak, şunları dedi.

“Amacımız işçilerimizin kıdem tazminat hakkını birilerinin insafına bırakmadan, kalıcı ve garantili bir sisteme bağlamaktır.”

Çalışma Genel Müdürlüğü’nün araştırmasına göre mevcut sistemde işverenin yüzde 49’u kıdem ödememek için çalışanlarına girdi-çıktı yapıyor. Bu sorun ağırlıklı sanayi sektöründe yaşanıyor. Kıdem tazminatını alamayan ya da eksik alanların yüzde 96’sı ise dava açmıyor.

İzleyin:  Bu meslektekiler artık erken emekli olacak! Nasıl erken emekli olunur?

Bu meslekte çalışanlar artık erken emekli olacak!

Emeklilik tüm çalışanların hayali, hele bir de erken emeklilik olursa. Bazı iş kollarında yıpranma payı ile daha erken emeklilik sistemde zaten vardı. Ama daha sonra SGK onlarca mesleği daha bu kapsama almıştı. Madencilik gibi zaten olanların yanına, su altı çalışanları, demir çelik fabrikası işçileri ve ceza evi çalışanları da erken emekli olabiliyor. İşte  erken emeklilik hakkı olan meslekler ve şartlar;

NE? NASIL?  Emekli maaşına banka el koyabilir mi?