Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 12.4 milyon emekliye 6. kez biner TL bayram ikramiyelerinin ödendiğini açıkladı. Bu kapsamda ödenen toplam ikramiye 64.2 milyar liraya ulaştı.

12.4 milyon emeklinin Kurban Bayramı ikramiyeleri ödendi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sosyal Güvenlik Kurumu’nca (SGK) emeklilik başvurularının elektronik ortamda alındığını ve hızlıca sonuçlandırıldığını vurguladı.

“2002 yılında emeklilik işlemleri için 11 ayrı belge istenirken, 2020 yılında sadece elektronik başvuru ile işlemleri tamamlıyoruz. 2002 yılında emekli aylığı bağlama süresi 3 ayı geçmekte iken bugün emekli aylığı bağlama işlemlerini ortalama 13 gün içinde sonuçlandırıyoruz. Emekliler ile hak sahipleri, bağlanan ilk aylıklarına ilişkin birikmiş ödemelerini alabilmek için neredeyse iki ay beklemek zorunda iken geçmişe dönük hesaplanan birikmiş ödemelerini beklemeden aylıklarının ödenmesini talep ettikleri bankalara gönderiyoruz.”  Zehra Zümrüt Selçuk

Emekli aylıkları ile birlikte hesaplara yattı

E- Devlet aracılığıyla emekli vatandaşlarımıza tercih ettikleri bankadan aylık alma imkanı sağlandığını kaydeden Selçuk, ayrıca aylığını PTT aracılığıyla alan emeklilerimizin talep etmeleri halinde ödemelerinin evlerinde yapıldığını hatırlattı. Promosyonlarla ilgili de konuşan Bakan Selçuk hangi emeklilerin ne kadara aldığını söyledi.

“2020-2022 yılları için bankalarla emekli vatandaşlarımızın promosyonu hakkında anlaşmaya vardık. Bu kapsamda aylığı 1.500 TL olan emeklilerimiz 500 TL, 1.500-2.500 TL arasındakiler 625 TL ve 2.500 TL üzerindeki emekli aylığı bulunanlar da 750 TL promosyon alma imkanına kavuştu.” Zehra Zümrüt Selçuk

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, emekli ve hak sahiplerinin farklı tarihlerde bankaya giderek mağduriyet yaşamaması için Kurban Bayramı ikramiyelerinin emekli aylıkları ile birlikte hesaplara yatırıldığını duyurdu.

NE? NASIL?  Konut kredisi faiz oranları güncellendi. İşte yeni oranlar

Kurban Bayramı ise 31 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasına denk geliyor. 30 Temmuz Perşembe de arife günü. Buna göre Kurban Bayramı ikramiyesi SSK’lılara 17-29 Temmuz, Bağkur emeklilerine 25-28 Temmuz tarihleri arasında hesaplara yatırıldı. .

Bayram ikramiyesinden, ödemelerin yatırıldığı tarihe kadar emekli aylığı bağlananlar da yararlanacak.

İzleyin: Emeklilerimizin Kurban Bayramı İkramiyelerini 17-29 Temmuz Arasında Yatıracağız

Peki emekli ikramiyesini kimler alabildi?

Emekliler, banka promosyonun dışında, ayrıca 2 bin lira ikramiye kazandılar. Emekliler Ramazan bayramında ikramiyelerini almışlardı. Kurban bayramında da ikinci kez ikramiye aldı. Emekli ikramiyesini mevcut emeklilerin dışında o tarihe kadar emekli aylığı alanlar ise ikramiye de alma fırsatı sağlandı.

Emekliler bir yandan ikinci kez promosyon alacak olmanın heyecanını yaşarken, bir yandan da gözünü bayram ikramiyesine çevirdi. Bu yıl da emeklilere 2 kez bayram ikramiyesi ödendi.
Emeklilerin hesabına biner lira yatırıldı.

NE? NASIL?  Bireysel bağışçılık ve hayırseverlik raporu yayınlandı, ne kadar bağışlıyoruz?

“Emek de emeklimiz de baş tacımız”

Bakan Selçuk emeklilerin bayramlarını aşağıdaki cümlelerle kutladı.

“Emek de emeklimiz de baş tacımız. Ülkemizin kalkınmasında alın teri döken tüm emeklilerimizin yanındayız. Emeklilerimizin aileleri ve sevdikleriyle birlikte mutlu ve sağlıklı bir yaşam geçirmelerini diliyorum. Bayramlarını tebrik ediyorum.”