Eğer Bu Belirtiler Varsa Korona Aşısı Olamayacaksınız!

Eğer Bu Belirtiler Varsa Korona Aşısı Olamayacaksınız! Ülkemize gelen Pfizer/BionTech koronavirüs aşısının ilk dozu uygulanmaya başladı. Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı aşının uygulanması ile ilgili kılavuzda, ciddi alerjik reaksiyon gösteren kişilere aşının 2. dozu uygulanmayacağı bilgisi yer aldı. BionTech aşısını seçenlerde 2. dozu yaparken alerjik reaksiyon durumuna dikkat ediliyor. Aşının 2’nci dozu ise 4 hafta sonra uygulanacak.

Eğer Bu Belirtiler Varsa Korona Aşısı Olamayacaksınız!

Kılavuzda yer alan bilgilere göre;

Enjektörsüz sunulan aşı ile ilgili kılavuzda yer alan bilgiler: “Aşı flakonları sert sarsıntılardan ve darbelerden korunmalıdır. Kullanılmadan önce sulandırılarak seyreltilmelidir. Flakon sulandırılmadan önce veya sulandırıldıktan sonra görünümünde beklenmeyen bir durum gözlemlendiğinde, bu durum mümkünse fotoğraf ile belgelenmeli ve tutanak tutularak Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ile Önlenebilir Hastalıklar Daire Başkanlığı’na iletilmek üzere, aşının tedarik edildiği birime en hızlı şekilde bilgi verilmelidir. Sulandırılmamış flakonun görünümü beyaz-kirli beyaz arası renkte donmuş çözelti şeklindedir. Sıvıda herhangi bir renk değişikliği veya başka partiküller görüldüğünde ya da sıvı renksiz hale gelirse flakon kullanılmadan uygun şekilde imha edilmelidir. Erimiş flakon sulandırılmadan önce nazikçe ve yavaşça 10 kez ters yüz edilmelidir. Kesinlikle çalkalanmamalıdır. Oda sıcaklığında iken sulandırılmalıdır. Flakon sulandırıldıktan sonra en geç 6 saat içerisinde kullanılacak şekilde planlanma yapılmalıdır.”

NE? NASIL?  BionTech Aşısı Kimlere Yapılacak? Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı!

“Sulandırılma saati kaydedilerek +2 ile +8 santigrat arasında muhafaza edilmelidir”

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı kılavuzda, aşının ilk dozunun sonrasında ciddi bir alerjik reaksiyon varlığının görülmesi halinde 2’nci dozunun uygulanmayacağı bilgisi yer aldı. Pfizer-BioNTech aşısı dünya uygulamalarında alerjik reaksiyon gelişen vakalar vardı. Aşının 38 santigrat derece ve üzerinde ateşi olan kişilerde, henüz kesin tanı konulamamış akut hastalıklarda, kronik hastalıkların akut atakları sırasında ertelenmesi gerektiğine işaret edilen kılavuzda, “Sulandırılan flakonun üzerine sulandırılma saati kaydedilerek +2 ile +8 santigrat arasında muhafaza edilmelidir” uyarısı da yer aldı.

Son 180 Gün İçerisinde Kovid-19 Geçirmiş Kişilere Yapılmayacak

mRNA aşısı için, “Kuduz, tetanos toksoidi içeren aşılarla, kızamık, hepatit-A/B aşıları gibi temas sonrası uygulanması gereken aşılarla zaman aralığı bırakılmaksızın uygulanabilir” ifadelerine yer verilen kılavuzda, tüberkülin deri testinin ise ya aşıyla aynı gün yapılması ya da aşı uygulamasından en az 4 hafta sonrasına ertelenmesi gerektiği kaydedildi. Aşının en az 4 hafta ara ile 1’er doz olmak üzere toplam 2 doz olarak uygulanacağı hatırlatılan kılavuzda, özetle şu ifadelere yer verildi:

NE? NASIL?  Hamilelik sonrası nasıl zayıflanır?

“İkinci bir talimata kadar aktif Kovid-19 hastasına, 180 gün içerisinde Kovid-19’u geçirmiş (PCR testiyle doğrulanmış) ve aşının uygulanmasından önceki 10 gün içerisinde doğrulanmış bir Kovid-19 vakasıyla temas etmiş kişilere uygulanmayacaktır. Aşının her iki dozu da aynı pandemik aşı ile uygulanmalıdır.

Eğer Bu Belirtiler Varsa Korona Aşısı Olamayacaksınız!

“Gebelikte mRNA aşısının uygulanmasına ilişkin veri bulunmamaktadır”

“Gebelikte mRNA aşısının uygulanmasına ilişkin veri bulunmamaktadır. Kovid-19’u ağır geçirme riski yüksek olan gebelere kendi istekleri halinde uygulanabilir” denilerek şu ifadelere yer verildi:

“Emzirme döneminde mRNA aşısının uygulanmasına ilişkin veri bulunmamaktadır. Kovid-19’u ağır geçirme riski yüksek olan emziren kadınlara kendi istekleri halinde uygulanabilir. Kontrolsüz epilepsi ve Guillain-Barre Sendromu, transvers myelit gibi enfeksiyonla ve aşıyla alevlenebilen nörolojik hastalık tanısı bulunanlara takip eden klinisyen tarafından yapılacak değerlendirmeye bağlı olarak aşılama kararı verilir. Kanama bozukluğu olan hastalarda intramüsküler enjeksiyon kanamaya neden olabilir. Aşının içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı anafilaksi (alerjik şok) öyküsü varlığında aşı uygulanmaz.”

NE? NASIL?  Çılgın Bediş'in Abdül'ü Yaşam Mücadelesi Veriyor