Maaş bordrosu, işveren kişinin işçi kişiye, yaptığı iş karşılığında ödediği tüm vergi ve kesintiler dâhilinde, işçinin çalıştığı süre boyunca sistemsel ve dönemsel olarak düzenlediği belgedir.

Maaş bordronuzun içeriğinde T.C kimlik numaranız, ad ve soyadınız, SGK sicil numaranız, vergi numaranız ve imzanız yer almaktadır. Maaş bordrosu sizlerin aldığı net ve brüt maaşları, sigorta prim ödemelerinizi ve uğradığınız kesintiler tüm detaylarıyla yer almaktadır. Yani kısacası maaş bordrosu, işçilerin tüm bilgilerinin yer aldığı, ücret pusulası olarak işletmenin bütün bölümünü toplu olarak gösterildiği liste şeklinde ifade edilebilir.

Özel Sektörde Maaş Bordrosu Çıkarma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Özel sektörde iş yaşamını sürdüren kişiler Maaş bordrosunu alabilmek için, çalıştıkları konumda ki insan kaynaklarıyla görüşmeleri gerekmektedir. İnsan kaynakları departmanıyla bu işlemi halledebilirler. Ancak devlette memur kişiler ise maaş bordrosu sorgulama işlemini E-Devlet üzerinden yapabilir.

NE? NASIL?  İran Devrimi Ne Zaman Neden Oldu?

Hatta sistem üzerinden geçmişte ki tüm maaş bilgisini de temin edebilir. Ancak E-Devlet üzerinden maaş bordrosu sorgulama işlemi tamamen devlet memurlarına özel bir durumdur. Buna ek olarak da kadro karşılığı sözleşmeli olarak çalışan devlet memurları, hem bordro sorgulama hem de bordro doğrulama işleminden rahatlıkla hizmet alabilir.

Video: E-DEVLET MAAŞ SORGULAMA – BORDRO

E- Bordro Maaş Sorgulama Nasıl Görüntülenir?

E-Devlet yardımıyla eğer e-bordro görüntülemek istiyorsanız aşağıda belirteceğimiz adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

 • Öncelikle www.turkiye.gov.tr adresine tıklayarak sisteme girişinizi gerçekleştirin.
 • Açılan ekran da e-Devlet şifresi,, e-İmza,, T.C Kimlik numarası gibi seçeneklerinden size hangisi uygun gelirse, bilgisini girerek sisteme giriş yapın.
 • Eğer e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmak isterseniz, belirtilen kısma T.C kimlik numaranızı ve şifrenizi girin. Alt kısımda bulunan ‘’Siteme Giriş Yap’’ butonu ile rahatlıkla giriş sağlayabilirsiniz.
 • Siteme girişiniz gerçekleştikten sonra e-Hizmet kısmını göreceksiniz. Arama kısmına gelerek, istediğiniz hizmeti aratın.
 • Arama kısmına e-Bordro yazarak bu hizmete girişi sağlayın. Arından Maliye Bakanlığı e-Bordro Sorgulama hizmeti seçeneği çıkacaktır. Açılan ekranda görüntülemek istediğiniz bordroyu manuel olarak seçin.
 • E-Devletin böylece maaş bordro sorgulama hizmetinden yararlanmış olacaksınız. Dilerseniz ‘’Yazdır’’ diyerek de, somut olarak taşıyabilirsiniz.
NE? NASIL?  Ramazan pidesi nasıl yapılır?

Bazı zamanlar sisteme yoğun giriş sebebiyle sizi bir miktar bekletebilir, ancak bu işlemi kısa süre içinde çözebilirsiniz.

Maaş Bordrosunda Hangi Bilgiler Yer Alır?

 • Kişisel Bilgiler,
 • İşe giriş tarihi ve çıkış tarihi (Ayrıntılı şekilde),
 • Brüt ücretiniz,
 • Çalışma gün sayınız,
 • Aylık net kazancınız,
 • Diğer gelirler,
 • Toplam Kazanç,
 • İşsizlik sigortası primi,
 • Gelir vergisi matrahından düşülecek tutarlar, gibi bilgiler yer almaktadır.

Video: E Bordro sorgulama. Maaş bordrosu nasıl alınır?

E- Bordro Hizmetinden Kimler Yararlanabilir?

Son zamanlarda hem en çok tercih edilmesiyle hem de pratik bir yöntem olmasıyla e-bordrodan faydalanabilmek için memur olmanız gerekmektedir.

Çünkü maaşınızın Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi üzerinden ödenmesi gerekmektedir. 2006/4 sayılı Başbakanlık genelgesi kapsamında 4C veya olarak da sözleşmeli çalışan memurlar bu sistemden kesinlikle yararlanamamaktadır.

Devlet memuru olarak çalışan dışında yani tamamen özel sektör çalışanı olan kişiler, maaş bordrolarını çalıştıkları şirketin finans ve muhasebe ya da insan kaynakları departmanı yardımıyla kolaylıkla temin edebilirler.

NE? NASIL?  İşsiz Annelere Aylık 2.420 TL Para Yardımı! Devlet Desteği ve Maaş Başvurusu İçin Şartlar Detayları...

Böylece maaşı bordronuzu nasıl görüntülemeniz gerektiğini de öğrenmiş olduk. Eğer sizde memur olarak çalışan pozisyonundaysanız, pratik bir şekilde bu hizmetten faydalanabilirsiniz.