Geri ödemesiz bir şekilde yapılacak birçok işlemin ardından devlet vatandaşlarına ücret ödüyor. Fakat vatandaşlar bunların birçoğunu bilmiyor. Devletten geri ödeme yapma koşulu olmadan tam 9 bin TL almanın yolları….

Anneler için İŞKUR ve SGK aracılığıyla birçok destek veriliyor. Çalışan ya da çalışmayan annelerin belirli programlara dahil olarak 9214 TL’ye varan desteklerden yararlanma imkanı bulunuyor. İşte konu hakkında merak edilenler…

Asgari ücretlinin ilk çocuğunu dünyaya getirdikten sonra;

 • Emzirme ödeneği 180 TL
 • Doğum yardımı 300 TL
 • İş görmezlik ödeneği 6367,57 T
 • Yarı zamanlı çalışma desteği 2366,52 TL

Yani toplamda analık iznini kullanarak kadınlar 9214,09 TL yardım alabiliyor. Asgari ücret alan annelerin de 112 gün boyunca ödemeleri 6367 TL. Sigortalı çalışan anneler için doğumdan süt parasına kadar birçok seçenek veriliyor. Doğum paraları 112 gün üzerinden hesaplanıyor. Para annelerin Ziraat bankası hesaplarına yatıyor. Doğum izinleri biter bitmez turkiye.gov.tr hesabından kontrol edebilir.

NE? NASIL?  Renault Clio Mükemmel Kampanya Yaptı! İşte Fiyat Dahil Tüm Detaylar...

Emzirme parası

Bu ödenek için anne ya da babanın SSK ya da Bağ-kurlu olması gerekir. En az 120 prim gün ödeme şartı bulunurken doğumdan en fazla 5 yıl içinde SGK içine başvurarak ödenek için talep etmesi gerekir. Her doğum için bir kere ödenir. 1 ocak 2020 yılından itibaren de 202 TL’ye artış gösterdi.

Çoğul gebeliklere +30’ar gün eklemesi

Analık izni ardından anneler için 2 ay ( 15 + 15 ), ikinci doğum sırasında 4 ay, 3. doğum sırasında 6 ay süreç ile yarım gün çalışarak tam maaş alma hakkına sahip olacak. Engelli çocuğu olan anneler içinse bu süre 12 ay olarak uygulanıyor. Çoğul gebelikler için +30 gün ekliyor. Kadınların isteklerine göre haftalık çalışma saatleri olan 45’in ikiye bölünebileceği söz konusu. Maaşın yarısını iş veren yarısını devlet öder. İsteyenlere yarım gün çalışma hakları verilirken yarım çalışma ödeneği – damga vergileri de hariç tutularak vergi ya da farklı kesinti olmaz.

NE? NASIL?  Duyuru Geldi! 1000 TL Yardım parası için e-Devlet Ekranı Yeniden Açıldı!

Annelere bakıcı desteği

Destek alacak anneler için her ay devlet 200 Euro ödeyecek. Engelli çocuklu anneler içinse 250 Euro ödenecek. Bu destek süresi en fazla 32 ay olacak. Proje kapsamında yer almak isteyen kişiler e-devlet üzerinden başvuru yapacak. Bunun ardından kesin kayıt adına randevu verilecek.

Şartlar nelerdir?

Annelerin destekten yararlanabilmesi adına belirli şartları içermesi gerekir. Bunlar;

 • Ankara – İzmir ve İstanbul sınırlarına çocuğuyla aynı şehirde olmak
 • SSK’lı olarak tam işte çalışmak
 • Çocukların 0 – 24 ay arası olması
 • İŞKUR’dan eğitim alan bakıcı talep etmesi

Bakıcıda aranan özellikler

 • 18 yaşını doldurmak
 • Anne ve çocukla aynı şehirde bulunmak
 • Anne ya da babayla birinci derece akraba olmaması
 • 0 – 36 ay çocuk bakımı adına İŞKUR eğitimine katılmak ya da ilgili bölümlerden mezun olmak

Anne olarak projelerden destek almaması

NE? NASIL?  Atatürk Samsun'a nasıl çıktı? Atatürk'ün doğum günü neden 19 Mayıs oldu?