Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı: Kurlar Kısa Zamanda Eski Seviyeye Dönecek!

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı: Kurlar Kısa Zamanda Eski Seviyeye Dönecek! Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Göksel Aşan, Naci Ağbal’ın Merkez Bankası Bankası Başkanlığı görevinden alınıp yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nun getirilmesi sonrası döviz kurlarındaki hareketliliğe ilişkin açıklamalarda bulundu. Aşan, piyasalarda yavaş yavaş hareketliliğin azalacağını belirterek, “Kur kısa zamanda Cuma günü olan seviyeye geri dönecektir” dedi.

“Hiçbir zaman piyasanın işleyişini bozacak bir hamle olmayacak”

AK Parti’nin 20 yıllık hizmeti boyunca sosyal devlet anlayışı içinde serbest ekonomi piyasasına bağlı olduğunu vurgulayan Aşan, “2018 yılında ambargo sonrası da oldu. Sermaye kontrolü yapılacak, bankalardaki mevduatlar dondurulacak gibi haberler çıkmaya başladı. Bu haberlerin bir karşılığı yok. Sosyal medyada konu hakkında böyle haberler çıkıyor. Hükümetin yaklaşımı bu noktada hiçbir zaman piyasanın işleyişini bozacak bir hamle olmayacak.” dedi.

NE? NASIL?  MB Başkanı Kavcıoğlu Altın ve Döviz Rezervlerini Açıladı!

Sosyal Medyada Dönen Haberlere Riayet Edilmemeli

Cumhurbaşkanımızın MB başkanını değiştirmek bir tasarrufu. Cumhurbaşkanımızın ne sebeple yaptığı sadece Cumhurbaşkanımızın bilgisi dahilindedir. Sosyal medyada yalan yanlış şeylere insanlar prim vermesinler. Eğer Cumhurbaşkanımız ihtiyaç görürse nedenini paylaşır. Birincisi bu. İkincisi burada dikkat edilmesi gerekilen değişikliğin hemen ardından yeni MB başkanımızın verdiği mesajdır. Hemen arkasından da Sayın Maliye ve Hazine Bakanımız Lütfi Elvanın verdiği mesajdır. Bu mesajlara lütfen bakılsın.

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı: Kurlar Kısa Zamanda Eski Seviyeye Dönecek!

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Göksel Aşan

“Para politikası tarafında olağanüstü bir kurul toplamayacak”

Para politikası tarafında olağanüstü bir kurul toplamayacak. Enflasyondaki büyümenin kalıcı bir büyümenin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Merkez Bankası Başkanı bu noktada önümüzdeki dönemde neler yapacağını duyurmuş oldu. Sığ hacimle gerçekleşen hareketliliğin azalacağını düşünüyorum. Var olan para politikası gerekliliği, neyse oraya doğru yaklaşılacak.

“Belli bir süre içinde cuma gününe geri döneceğiz”

Döviz kurlarının geçtiğimiz cuma günü seviyelerine döneceğini belirten Aşan sözlerini şöyle sürdürdü:

NE? NASIL?  Doğalgaza ve Elektrik Üreten Santrallere Zam Geldi!

Türkiye ekonomisi çok büyük bir ekonomi, Türkiye çok önemli bir ülke. Siyasi, diplomatik, ekonomisi itibariyle önemli bir ülke. Bazı durumlarda ülkeler bugün bizim yaşadığımız gibi durumlar yaşayabilirler. Bu bir ülkeye olan güveni sarsacak, tamamen ortadan kaldıracak durum doğurmaz. Bir süreliğine iktisadi karar alıcılar MB’nin tavrının ne olacağına bakacaklar. Toplumun mesajları nasıl karşıladığını takip ederek, karar alacaklar. Belli bir süre içinde cuma gününe geri döneceğiz. Bir türbülans yaşamayacağız. En büyük irade tarafından Cumhurbaşkanımız tarafından alınmış bir karar. Elbette Cumhurbaşkanımız da süreci buna göre değerlendirir.