Aşı uygulaması yapılacak meslek gruplarının öncelik sırası belli oldu!

Sağlık Bakanlığı  tarafından covid19asi.saglik.gov.tr adresinde aşı olacak meslek gruplarının sırasını belirten liste paylaşıldı. Tüm bu resmi açıklamaların ardından hepimizin merakla beklediği listeyi sizler için paylaşıyoruz.

 

Buna göre aşamalar aşağıdaki tablodaki gibi olacak.

Sağlık Bakanlığı’nın aşı süreciyle ilgili yayınladığı bilgilendirmeleri de mutlaka okuyunuz.

COVID-19 pandemisi, halk sağlığının tehdit eden bir durum olarak ortaya çıkmış ve tüm bu gerçekleşen sürecin başlatılmasına neden olmuştur. 11 Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü(WHO)’nün bu olayı Uluslararası Sağlık Tüzüğü’ne göre halk sağlığı acili olarak duyurduğunu da hatırlatalım.

COVİD-19 AŞISINDAN SONRA GÖRÜLEBİLECEK YAN ETKİLER NELERDİR?

 

Bugüne kadar COVID-19 aşılarına yönelik ürütülen klinik çalışmalarda ve mevcut aşı uygulamalarında ciddi yan etkilere sebep olduğu görülmemiştir. Aşı uygulamasının sonrasında görülen yan etkiler genellikle hafiftir.

NE? NASIL?  15 Ocak'ta HES Kodu İle Kafelere Girebilecek Miyiz?

Bunlar; yorgunluk, baş ağrısı, ateş, titreme, kusma, ishal, aşı uygulanan bölgede ağrı, kas/eklem ağrısı, kızarıklık, şişlik gibi hafif yan etkilerdir.

Ancak nadir de olsa her durumda olabileceği gibi aşıdan sonra da alerjik reaksiyonların olabileceği göz ardı edilmemeli ve bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak ve sağlık çalışanlarına aşı olunduğu bilgisini iletmek unutulmamalıdır.

 

YAN ETKİLERLE KARŞILAŞILDIĞINDA EVDE YAPILACAKLAR NELERDİR?

Aşı sonrasında sık olarak karşılaşılabilecek durumlar ve bu durumlarda evde yapılabilecek rahatlatıcı yöntemler hakkında bilgilendirme yapalım.

  • Aşı uygulanan bölgede ağrı/şişlik/kızarıklık: Aşı uygulanan kolunuzu yüksekte tutunuz ve sonrasında soğuk uygulama yapınız. Bunun yanı sıra parasetamol içerikli ilaçlar kullanabilirsiniz.
  • Yorgunluk: Dinlenmek iyi gelecektir bunun yanı sıra yeterli sıvı alınız.
  • Hafif ateş, titreme: Dinlenmek iyi gelecektir, bunun yanı sıra yeterli sıvı alınız. parasetamol içerikli ilaçlar kullanabilirsiniz.
  • Baş ağrısı: parasetamol içerikli ilaçlar kullanabilirsiniz.
  • Kas/eklem ağrısı: Dinlenmek iyi gelecektir, bunun yanı sıra yeterli sıvı alınız, parasetamol içerikli ilaçlar kullanabilirsiniz.
  • Kusma, ishal: Bol sıvı takviyesi yapmalısınız, beslenmenizi ishalinizi iyileştirecek yönde düzenleyebilirsiniz. Ağızdan sıvı ve gıda alınamayacak kadar kusma olması durumunda sıvı kaybı sebebiyle durumun kötüye gitmemesi için sağlık kuruluşuna gitmeyi ihmal etmeyiniz.
NE? NASIL?  Vaka artışı ilk zamanlardaki seviyeye çıktı ve Ankara'da yasak geldi!

COVID-19 aşısı uygulamasından sonra bu yan etkiler haricinde aşıyla ilişkili olabileceği düşünülen herhangi bir rahatsızlık hissedilirse en yakın sağlık kuruluşu ile iletişime geçilmelidir.

COVİD-19 AŞISI KAYIT VE BİLDİRİM

•Aşı yapılan her kişi, sonrasında aşıya ait tüm detaylara (elektronik aşı kartı vb.) cep telefonuna gönderilecek SMS ile veya e-Nabız hesabından erişebilecektir.

•İkinci doz aşınızın randevusu hekiminiz tarafından verilecek olup SMS olarak gönderilecektir. MHRS ve e-Nabız üzerinden randevunuzu kontrol edebilirsiniz ya da değiştirebilirsiniz. Eğer isterseniz elektronik aşı kartının çıktısını alabilirsiniz. Bu kartta aşı uygulaması ve randevu bilgilerinizin olacak.

Bu haber de dikkatinizi çekebilir:https://nenasil.com/gundem/asi-randevulari-nasil-alinacak-asi-olmak-icin-ne-yapilmali/