Çin’in Wuhan kentinin karantinaya alınmasına neden olan yeni Corona virüsü, tüm dünyada yayılmaya devam ediyor. Literatüre Wuhan virüsü olarak giren Corona virüsü, sadece insan veya hayvan hücrelerinde yaşayabilen bir RNA virüsüdür. Çeşitli solunum yolu rahatsızlıklarına ve özellikle zatüreye yol açan virüs, her yıl sonbahar ve kış aylarında kapımızı çalar.

Corona Virüs Türleri

2002 yılından itibaren görülen virüs, farklı enfeksiyon özellikleri gösteren türlere sahiptir. Tüm dünyada hızla yayılan ve çok sayıda ölüm vakasının sebebi olan Sars ve Mers virüsleri de aslında birer Corona virüs türüdür.

 • Sars virüsü; 2003 yılında yine Çin’in Guangdong bölgesinde yarasalardan palmiye misk kedisine ve oradan da insanlara bulaşan Sars virüsü, 5 kıtadan 33 ülkede etkili olmuştur. 2004 yılından bu yana Sars virüsüyle ilgili herhangi bir şikayet oluşmamıştır.
 • Mers virüsü; ilk defa 2012 yılında Suudi Arabistan’da görülmüştür. Deveden insana bulaşan virüs, 5 kıta ve 27 farklı ülkede ölümlere neden olmuştur.
NE? NASIL?  2020 Resmi tatiller takvimi; bu yıl kaç gün tatil yapacağız?

Video: Korona virüsü (corona virus) nedir, nasıl korunulur?

Corona Virüs Enfeksiyonları

Soğuk algınlığı şeklinde kendini gösteren yeni Corona virüsü, sistemik enfeksiyonlara neden olur. Solunum yollarında 3 aya kadar yaşayabilen virüs; kan, idrar ve dışkıya da geçebilir.

Çin dışında 19 ülkede görüne virüs nedeniyle ölenlerin;

 • Yaşlı hasta
 • Kronik kalp rahatsızlığı olan
 • Akciğer hastası
 • Böbrek hastası
 • Parkinson ya da
 • Diyabet tanısı konmuş kişiler olduğu söylenebilir.

Wuhan şehrinden çıkan enfeksiyonun deniz ürünleri veya çeşitli vahşi hayvan etlerinin satıldığı pazardan yayıldığı düşünülmektedir. Bulaşma genel olarak hapşırma, öksürük gibi damlacıklarla yakın temasta olan kişilerde yaşanır.

Yeni Corona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Şu an için tespit edilen belirtiler arasında; kuru öksürük, yüksek ateş, solunum güçlüğü, ağrı ve bunlara bağlı olarak organ yetmezliği sayılabilir. Bebekler, çocuklar, yaşlılar ve özellikle kalp hastaları virüsün en çok etki edebileceği kesim arasında gösterilebilir. Yapılan klinik çalışmalara bakılarak virüsün çok hızlı bulaşmadığı ve hastalık seyrinin kontrol altına alınabildiği söylenebilir.

NE? NASIL?  Tarım ve Orman Bakanlığı hileli ürünler listesinde neler var? İşte tam liste!

Video: Corona Virüsden Nasıl Korunabiliriz? Neler Yapmalıyız?

Yeni Corona Virüsünden Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

El temizliği hastalıktan korunmanın en etkili, basit ve maliyetsiz yoludur. Ellerin sık yıkanmasının mümkün olmayacağı durumlarda el dezenfektanı kullanılmalıdır.

Yıkanmamış ellerle özellikle;

 • Ağız
 • Burun
 • Yüz ve
 • Gözlere asla dokunulmamalıdır.

Ortak kullanım alanına sahip eşyaların belirlenen periyotlarda temizlenmesi gerekir. Öksürük ve hapşırık esnasında ağız ve burun bölgesi, mendille kapatılmalı, kullanılan mendil atılmalıdır. Hastalık belirtileri taşıyan kişilerin evden çıkmaması, vücut direnci artırmak için iyi beslenmesi, dinlenmesi ve yeterli uyku düzenini kurması gerekir.

Erken Tıbbi Yardımın Önemi

Son 15 gün içinde özellikle salgının olduğu ve belirtilerin görüldüğü ülkelere seyahat edenlerin gereken tıbbi yardımı alması gerekiyor. Özellikle ateş, öksürük ve nefes darlığı çekenler en yakın hastaneye vakit kaybetmeden başvurarak virüsün kontrol altına alınmasını sağlayabilirler.

NE? NASIL?  Toki İstanbul 2020 projeleri başvuru tarihleri ve evler ne zaman teslim edilecek?