Çin Aşı Tedarikindeki Yavaşlamanın Sebebinin Siyasi Olmadığını Bildirdi!

Çin Aşı Tedarikindeki Yavaşlamanın Sebebinin Siyasi Olmadığını Bildirdi! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada aşıdaki tedarik sorununu için, “Bugün Çin’den aşı gelecekti nerede diye soranlar, dün Çin ile aramızdaki hassas konuları kaşıyarak ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlardı. Başarılı olduklarını söyleyemem ama hasar verdikleri kesin” ifadelerini kullanmıştı. Çin Ankara Büyükelçiliği ise süreçteki yavaşlamanın siyasi nedenlerden kaynaklı olmadığını belirtti.
Çin Aşı Tedarikindeki Yavaşlamanın Sebebinin Siyasi Olmadığını Bildirdi!

“Türkiye ile ilişkilerimizde siyasi bir sorun yok”

YetkinReport’tan Murat Yetkin’in sorularını yanıtlayan Çin büyükelçilik kaynakları, aşı teslimatındaki yavaşlama ile ilgili  “Aşı teslimatının yavaşlamasıyla bu konunun, hiçbir siyasi konunun herhangi bir ilgisi yok. Türkiye ile ilişkilerimizde siyasi bir sorun yok.” ifadeleri kullanıldı.

“Türkiye’ye 26 milyon doz Sinovac aşısı teslim ettik”

Çin’in Ankara Büyükelçiliği, 7 Mayıs tarihi itibarıyla Türkiye’ye 26 milyon doz Sinovac aşısı teslim ettiklerini belirtti.

NE? NASIL?  Diş dolgusu nasıl değiştirilir?

Türkiye, Çin’den En Çok Aşı Alan Ülke

Kaynaklar, şimdiye dek teslim edilen 26 milyon doz aşının, Çin’in 100 milyon doz olan toplam aşı ihracatının dörtte birinden fazlasını oluşturduğunu söyledi. Türkiye’nin, Çin’den aşı ithal eden ülkeler listesinde ilk sırada yer aldığını belirten kaynak, “Çin’in aşılama oranı Türkiye’nin yarısı kadar” dedi.