İnsanların daha rahat bir hayat yaşayabilmesi için ve günlük işlerini daha kısa zaman dilimlerinde yapabilmeleri için teknoloji hızla gelişmeye devam ediyor. Pek tabi tüm bu değişiklikler ile beraber hayatımızda da büyük değişimler meydana geliyor. Söz konusu olan bu değişimler birçok farklı alanlarda olabilir.

Günümüzde en çok merak edilen alanlardan birisi de son değişikler ile beraber ortaya çıkan bedelli askerlik tasarısıdır. Toplum tarafından büyük bir beğeni ile karşılanan bu yeni düzenleme ile insanlar artık çok kısa zaman dilimlerinde askerliklerini yapabiliyor. Bu düzenlemeden yararlanabilmesi için de pek tabi belli ücretleri ödemek zorundadırlar.

Neden Bedelli Askerlik?

Bedelli askerliğin insanlar tarafından bu kadar fazla tercih edilmesinin nedeni kısa zamanda görevleri olan askerliği icra edebilme imkanlarıdır. Yapılan bu değişiklik ile artık aylarca süren askerlikler değil yaklaşık bir ay içinde görevlerini yerine getiriyorlar. Karşılığında devlete ödenen paralar da her geçen yıl değişiklikler olabiliyor. Tüm bu nedenlerden dolayı bedelli askerlik toplumumuz tarafından sık sık tercih ediliyor.

NE? NASIL?  SGK Müjdeyi Duyurdu! Vatandaşlar Adeta Yarışa Girdi...

Video: 2020 Bedelli Askerlik Ücreti Belli Oldu

Bedelli Askerlik İçin Ne Kadar Ödenmelidir?

2020 yılına gelindiğinde bedelli askerlik fiyatı son güncellemeler ile beraber 35 bin 64 lira olmuştur. BU parayı ödeyen ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes bedelli askerliğini rahatlıkla yapabiliyor. Miktar her yıl belli başlı değişiklere maruz kalsa da ortalama 35 bin lira civarındadır. Ancak bu miktar 30 Haziran 2020 tarihine kadar geçerlidir. Bu süre geçtikten sonra da belli değişikler olabilir. 2019 yılında 33 bin lira olan bu ücret 2020 yılı itibariyle 35 bin lira olmuştur. Toplumda askerliğini bu şekilde yapmak isteyen vatandaşlar bu ücretleri ödemelidir.

Video: Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır?

Düzenleme Kapsamına Girenler

Düzenlemede hak kazanmak için her başvuru sürecinde olduğu gibi belli başlı şartları yerine getirmek gerekir. Bunlar başvuru süresi içinde bedelli askerlik yapma isteğini ilgili makamlara bildirmek zorundadırlar. Sağlık kurumlarından da askerliğe elverişli olduğuna dair belge almaları gerekir. Bu belge askerlik yapmak için oldukça önemlidir. Bedelli askerlik veya normal askerlik için fark etmeyen ve aynı öneme sahip olan bu belgelerin sadece sağlık kurumlarından alınabileceği önemlidir. Bu belgeyi almak için sağlık kurumlarına gitmek gerekiyor.

NE? NASIL?  Türkiye'de kaç Starbucks var? İşte ülkelere göre Starbucks sayısı

Video: ASKERLİK BİTTİ ! NELER YAŞADIM ? BEDELLİ ASKERLİK BURDUR

Kimler Yararlanabilir?

Söz konusu olan bu düzenlemeden hem ülkemizde yaşayan hem de yurt dışında yaşayan ülke vatandaşlarımız yararlanabilir. Ama bu farklılıklardan dolayı da ekstra yapılması gerekenler olabilir. Ancak tüm bu düzenlemeden yararlanmak için Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen kontenjanlar mevcuttur. Bu kontenjanlar dolduğu takdirde artık isteyenler kura ile belirleniyor. Kura sonucunda çıkan insanlar da yine bu bedelli askerlikten yararlanabiliyorlar.

Yararlananların;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Askerlik yapmaya elverişli olmak
  • Askerlik yapma yaşına ulaşmış olmak gibi birçok farklı şart aranabilir.

Bu şartlara sahip olan her vatandaş bu düzenlemelerden rahatlıkla faydalanabilir. Bedelli askerlik için 2020 yılında 35 bin lira kullanmanız yeterlidir. Bu ücreti ödedikten sonra işinizden geri kalmadan ve kazanacağınız ücretleri bir kenara itmeden rahatlıkla yaşantınıza devam edebilirsiniz. Bedelli askerlik uygulamasının fiyat olarak gelecek sene de değişikliğe uğrayacağını göz önünde bulundurarak yatırmanız gereken ücreti şimdiden belirleyebilir ve rahatlıkla faydalanabilirsiniz.