Bakan Koca’dan Aşı İsrafına Karşı Açıklama Geldi!

Bakan Koca’dan Aşı İsrafına Karşı Açıklama Geldi! Son zamanlarda gündeme gelen aşı israfı konusuna Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklık getirdi. Aşı randevusu alıp gitmeyenler yüzünden aşıların israf olduğu iddiaları son zamanlarda gündeme gelmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise sosyal medya hesabından paylaştığı bir metinde, “Her bir doz aşının kıymetini biliyor ve ona göre planlama yapıyoruz. Aşının israfı söz konusu değildir.” ifadelerini kullandı.

“Aşının çöpe gittiği iddiaları gerçekle bağdaşmamaktadır”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaşımında bu ifadeler yer aldı: “Aşılama programında kullandığımız aşılar uygun saklama koşullarını haiz merkezlerde uygulanmaktadır. Aşının çöpe gittiği iddiaları gerçekle bağdaşmamaktadır. Her bir doz aşının kıymetini biliyor ve ona göre planlama yapıyoruz. Aşının israfı söz konusu değildir.”

Bakan Koca'dan Aşı İsrafına Karşı Açıklama Geldi!

“Şu anda aşı diplomasisini hızlandırdık”

Ayrıca, Sağlık Bakacı Koca aşılarla ilgili, “Haziran sonuna kadar 40 yaş üstü herkesi aşılamayı hedefliyoruz. Şu anda Sinovac, BioNTech ve Sputnik dahil aşı diplomasisini hızlandırdık. Toplumsal bağışıklığı arttırmak amacıyla yerli aşı çalışmalarında da son aşamaya geldik. Alınan tedbirlerle birlikte haziran ayında vaka ve ölüm sayılarında gözle görülür gerileme bekliyoruz. Sağlık çalışanlarının yüzde 14’ü, 65 yaş üstünün yüzde 23.6’sı halen aşı yaptırmadı. Randevusuna gitmeyenler nedeniyle aşılar çöpe gitmedi. Aşı yaptırmayanların ikna edilmesi ve aşı olmalarını sağlamak için ikna ekibi kuracağız. Aile hekimleri öncülüğünde aşı hakkı olup da aşısını yaptırmayanların evlerine gidilerek, aşı olmaları konusunda tavsiyede bulunacağız, teşvik edeceğiz. Böylece aşılarını yaptırmayanların neden aşı olmadıklarını öğreneceğiz.” ifadelerini kullandı.

NE? NASIL?  Türkiye'de Bir Aşı Daha Devreye Girdi! Acil Kullanım Onayı Verildi!