Ayak Kokusu Gidermenin Doğal Yolları! Ayak kokusu bazen çok utanç verici olabiliyor. Ayak kokusundan muztarip olan pek çok kişi ayak kokusunu gidermenin yollarını aramaktadır. Bu yazımızda ayak kokusunu gidermek için gereken bazı yöntemlere değineceğiz.

Ayak kokusunun nedenleri;

  • Genetik
  • Az su için insanlarda
  • Ter bezlerinin çok fazla çalışmasından dolayı
  • Mantar enfeksiyonu
  • Başka bir hastalık için kullandığınız ilaçlar
  • Stres
  • Şeker hastalığı
  • Troid bezi hastalığı,

Ayak Kokusu Gidermenin Doğal Yolları!

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayak kokusunu gidermek için bazı doğal yöntemler bulunmaktadır. Tabii ki öncelikle bu yöntemlerin başında temizlik geliyor.

Pudra: Pudra nemi emdiği için kokuyu önler. Ayaklarınızı yıkayıp güzelce kuruladıktan sonra pudralarsanız kokudan kurtulmanıza faydası olacak aynı zamanda ayaklarınıza bakım yaparak yumuşatacaktır.  Yine ayakkabılarınızın içine de çoraplarınızı giymeden de hafifçe kullanırsanız nem oluşumunu ve kokuyu önlemiş olursunuz.

Karbonat: Mutfaklarda kullandığımız karbonat, aslında ayak kokusu yapan bakterileri yok etmek de birebirdir aynı zaman da pH seviyesini de dengeler. Çoraplarınızı giydiğimiz dönemler de çoraplarımızın içine bir miktar karbonat dökmek iyi bir çözüm yoludur. Çorap giymediğimiz zamanlar da akşamları bir paket kadar karbonatı ılık  suya koyuyoruz 10-15 dakika kadar bekletip ayaklarımızı duruluyoruz farkı hissedeceksiniz.

NE? NASIL?  2020’de burçları neler bekliyor?

Lavanta Yağı: Doğal anti-fungal özelliğini taşıyan Lavanta yağı sadece güzel kokmaz aynı zaman bakterilerin de en büyük düşmanıdır. Çoraplarınızın yada ayakkabınızın içine 2-3 damla Lavanta yağı damlatarak sorununuzu çözebilirsiniz.

Siyah Çay: Ayak kokusunda ve bakterileri yok etmek de uzman siyah çay. Siyah çay aynı zaman da terlemeye de çok iyi gelir yapmanız gereken iki adet poşet çayı dört bardak sıcak  suyla karıştırmak soğumasını beklemek eğer su az geldiyse üzerine biraz soğuk su ekleyebilirsiniz ayaklarınız 10-15 dakika suyun içerisinde tutup durulamak.

Elma Sirkesi: Ayak kokusun da etkili olan elma sirkesi kokusu daha az keskin olduğundan tercih edilir her sirke aynı çözümü sunacaktır. Sirkemizi soğuk suyla karıştırıyoruz 10- 15 dakika ayaklarımızı suda bekletiyoruz sirke kokusundan kurtulmak için bol sabunlu suyla ayaklarımızı duruluyoruz.

Zencefil: Zencefil ayak kokularına iyi gelen bir bitkidir. Ayak kokumuza iyi gelmesi için zencefil kökünden püre yapıyoruz  bir su bardağı sıcak suda 10-15 dakika bekletiyoruz. Sudan çıkardıktan sonra iyice süzüyoruz. Süzdükten sonra kalan suyu ayaklarımıza masaj yapmak için kullanıyoruz. Zencefil suyuyla yapılan bu uygulamadan sağlıklı çözüm almak için iki hafta kadar yatmadan önce her akşam uyguluyoruz.

NE? NASIL?  PKK’nın Gara’da Şehit Ettiği Vatandaşlarımızın Kimlikleri Tespit Edildi!