Normalleşmeye geçişin ilk aşamasında açılması tartışamalara yol açan AVM’ler ile perakende markalarını yeniden korku sardı. AVM’lerin yeniden kapanma ihtimali var. Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, “AVM’ler ikinci kez kapanabilir. Yeni kapanma, kısıtlama gündemde. İkinci kapanmayı ne AVM’ler ne de markalar kaldırabilir ” açıklaması yaptı.

“Yeni kısıtlama ve eve kapanma ihtimalleri arttı”

“Pandemide birinci perde reklamdı. Film yeni başlıyor” diyen Altaş sözlerine şöyle devam etti:

“Yeni kapanma, kısıtlama gündemde. Bu ikinci kapanmayı alışveriş merkezi yatırımcıları kaldıramaz. Yatırımcıların borç yükü çok fazla. AVM’lerin çoğu bankaların eline geçer. Perakende ise zaten can çekişiyor. Çoğu marka kapanır.” Hüseyin Altaş

Normalleşme eylem planı nasıldı?

Pandemi sonrası normalleşme süreciyle ilgili camiler, okullar ve kafelerin açılacağı tarih belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki AK Parti MYK’da normalleşmeyle ilgili dört aşamalı eylem planı oluşturulmuştu. Buna göre;

  1. Aşama: 11 Mayıs’ta marketler, berberler, kuaförler ve AVM’ler belirli kısıtlamalar kapsamında açıldı.
  2. Aşama: 65 yaş için serbest gün sayısı arttırıldı. Kafe ve lokantalar belli sınırlamalarla hizmet verecek. Camilerde Cuma namazının dış mekan ile birlikte topluca kılınmaya başlandı. Spor müsabakalarının da seyircisiz olarak başladı.  Tiyatro ve sinema gibi etkinliklerin temmuzda başladı. Ayrıca ağustos ayında açık hava konserleri, tiyatro gibi toplu etkinliklere sayı kısıtlaması ile izin verilmesi de hedefleniyor.
  3. Aşama: Okullar 1 Eylül’den başlayıp yıl sonuna kadar devam edecek. Öğrenci ve öğretmenler hijyen kurallarına dikkat edecek. Büyük katılımlı toplantılar da bazı tedbirler ile yapılabilecek.
  4. Aşama: 2021 yılı ocak ayının ilk haftası başlaması hedefleniyor. Bu aşama ile artık hayatın tam olarak normale dönmesi hedefleniyor.
NE? NASIL?  2020 Resmi tatiller takvimi; bu yıl kaç gün tatil yapacağız?

Salgın İçin Evde Hangi Önlemler Alınabilir?

Virüs yere tutunabildiği için bol bol ev havalandırılmalıdır. Evde ortak kullanılan alanlarda hijyene son derece dikkat edilmesi gerekir. Aynı kıyafetler giyilmemeli ve aynı eşyaların kullanımından kaçınılmalıdır. Mümkün olduğunca misafir kabul edilmemeli ve misafirliğe gidilmemesi tavsiye edilir. Eğer ortak alanlarda fazla kalınıyor ise maske takarak önlem alınabilir.

Pandemi nedir?

Pandemi, dünyada birden fazla ülkede veya kıtada, çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel isimdir.

Virüsten Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

El temizliği hastalıktan korunmanın en etkili, basit ve maliyetsiz yoludur. Ellerin sık yıkanmasının mümkün olmayacağı durumlarda el dezenfektanı kullanılmalıdır.

Yıkanmamış ellerle özellikle;

  • Ağız
  • Burun
  • Yüz ve Gözlere asla dokunulmamalıdır.

Ortak kullanım alanına sahip eşyaların belirlenen periyotlarda temizlenmesi gerekir. Öksürük ve hapşırık esnasında ağız ve burun bölgesi, mendille kapatılmalı, kullanılan mendil atılmalıdır. Hastalık belirtileri taşıyan kişilerin evden çıkmaması, vücut direnci artırmak için iyi beslenmesi, dinlenmesi ve yeterli uyku düzenini kurması gerekir.

NE? NASIL?  2020’de burçları neler bekliyor?

Erken Tıbbi Yardımın Önemi

Son 15 gün içinde özellikle salgının olduğu ve belirtilerin görüldüğü ülkelere seyahat edenlerin gereken tıbbi yardımı alması gerekiyor. Özellikle ateş, öksürük ve nefes darlığı çekenler en yakın hastaneye vakit kaybetmeden başvurarak virüsün kontrol altına alınmasını sağlayabilirler.