Aşı Randevuları Nasıl Alınacak?

Çin menşeili SinoVac firmasının ürettiği CoronaVac aşısı bugün yapılmaya başlandı. Acil kullanım onayı verilen CoronaVac aşısı bugün canlı yayında Fahrettin Koca’ya yapıldı. 3 milyon dozluk CoronaVac aşısı yapılmaya başlandı. Aşılanma sürecine başlanması ile beraber akıllarda aşı nasıl olunur sorusunu canlandırdı. Kimoloji.com olarak sorularınızın cevabını ayağınıza getirdik.

Aşı Randevuları Nasıl Alınacak?

Aşılar sağlık çalışanlarına randevu sistemi ile yapılacak. Aşı randevusunu ise mhrs.gov.tr ile veya ALO 182 hattı üzerinden alınmaya başlandı.

Sağlık Bakanlığı daha önce aşı olacak sağlık personelinin belirlenmesi için ilgili kurumlara yazı göndermişti. Bu doğrultuda talep eden sağlık personeli ile 65 yaş üstü kronik rahatsızlığı olan vatandaşlara sırasıyla aşı yapılacak.

14 DEĞİL 28 GÜNLÜK ARA

Aşının 14 gün arayla yapılacağının açıklanmasına rağmen sonrasında bu sürenin 28 güne çıkarılması kamuoyunda tartışmalara sebep olmuştu. Sebebinin, aşının ilk dozu ile ikinci dozu arasındaki sürenin uzun olmasının, antikor oranının artması şeklinde açıklanmıştı. Kuruldaki değerlendirmelerde; gönüllü denemelerinde 28 gün sonra yapılan aşının ürettiği antikorun, 14 gün sonra yapılan dozun ürettiği antikorun iki katı olduğu tespit edildi. Ayrıca Türkiye’de vakaların düşüş trendine girmesinin de aşılar arasındaki sürenin açılmasında etkin olduğu kaydedildi.

NE? NASIL?  100 BİN MEMUR ALIMI NE ZAMAN BAŞLAYACAK ?

Aşı yapılacak vatandaşlardan, kendi rızasıyla aşı olduğuna dair “Onam belgesi” alınacak. Uzmanlar, diğer aşılarda alınmayan bu belgenin koronavirüs aşısı için mecburi tutulmasının sebebini, “Salgın döneminde acil olarak uygulamaya koyduğun bir aşıyı vuruyorsun. Ruhsat işlemleri tamamlanmamış, acil kullanıma karar vermişsin, biraz da sorumluluğu vatandaşla paylaşmak için böyle bir imza yöntemi getiriliyor” şeklinde açıkladı.

Bu arada, Alman BioNTech firmasının geliştirdiği aşının 500 bin dozdan oluşan ilk partisinin de 10 gün içinde Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. Bilim Kurulunda yapılan değerlendirmelerde, Alman aşısının alerjisi olanlara uygulanması doğru bulunmadı.

Bu konu da dikkatinizi çekebilir:https://nenasil.com/gundem/turkiye-asilamaya-basliyor-kim-ne-zaman-asilanacak/