Ülkemizde geçim sıkıntısı çeken pek çok insan bulunmakta. Çoğu insan asgari ücretle çalışıp, hem ev kirası veriyor hem çocuk bakıyor hem de evin geçimini sağlıyor. Peki nasıl? 2324 TL ile hepsi nasıl yapılıyor? Tabi ki sürekli bir şeylerden fedakarlık yaparak. Asgari ücretle çalışanlar için müjde geldi! Asgari Ücret Maaşı 2700 TL Olacak! Flaş Gelişme Yaşanıyor… Ocak ayında asgari ücrete yeni zam beklenmektedir. Yapılacak bu zam ile beraber asgari ücret maaşı ne kadar olacak? diye bazı tahminler yapılmaktadır.

Asgari Ücret Maaşı 2700 TL Olacak!

Hepimizin bildiği üzere Asgari ücret şuanda 2324 TL’dir. Fakat yalnızca CHP’li belediyeler asgari ücreti 2500 TL’ye çıkarıp çalışanlarının o şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Bu durum istisnai zam oranlarından biridir. Peki, asgari ücrete zam gelecek mi? sorusu pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından edindiğimiz duyumlara göre asgari ücret en düşük 2700 TL olacak…

Asgari Ücret Maaşı 2700 TL Olacak!

Adana Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların rahat etmesi adına asgari ücretin yükseleceğini söylemiştir. Bu durum çalışanları memnun etse de CHP’li belediye tarafından yönetilmeyen çalışanların canını bir hayli sıkmıştır. Fakat bu durum istisnai zam arasında yer aldığı için Türkiye geneli çalışanlar için asgari ücrete zammın ne zaman geleceği konusunda net bilgimiz yoktur.

NE? NASIL?  Deprem çantası nasıl hazırlanmalı, neler konulmalı?

Asgari Ücrete Zam Gelecek Mi?

Normal şartlarda her yılın Ocak ayında asgari ücrete zam yapılmaktadır. Asgari ücretliler için zam haberi yalnızca yılda bir kere gelir. 2021 yılının Ocak ayında yapılacak olan zam oranından sonra yeni asgari ücret maaşının 2600 TL civarında olması tahmin edilmektedir. Maaş artışları genellikle enflasyona oranla arttığı için şuanda tüm enflasyon oranları net bir şekilde bilinmemektedir. Aslında şuan ülke ekonomisini inceleyecek olsak bir çalışanın en az 3000 TL Maaş alması gerekmektedir.

Asgari Ücrete Zam Gelecek Mi?

Bazı kurumlar tarafından kendi zamları yapılsa da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından konuyla alakalı herhangi bir açıklama yapılmadı. Ocak ayında asgari ücretlilere gelecek zam ile beraber ne kadar artış olacağı da merak içerisinde beklenmektedir.

Asgari Ücret Ne Kadar?

2020 yılının Ocak ayında asgari ücrete %15.03 zam geldi. Hal böyle olunca da Asgari ücret brüt olarak 2 Bin 943 TL, net olarak da 324.70 TL olarak belirlendi.

NE? NASIL?  Asgari Ücret ile Çalışana 686 TL Ek Ödeme Müjdesi Geldi!

Asgari Ücret 2020 Tablosu

Brüt Ücret 2.943,00 TL
Sigorta Primi İşçi Payı 412,02 TL
İşsizlik Sigortası Primi İşçi Payı 29,43 TL
Gelir Vergisi Matrahı 2.501,55 TL
Gelir Vergisi 375,23 TL
Damga Vergisi 22,34 TL
Kesintiler Toplamı 839,02 TL
Asgari Geçim İndirimi (Bekâr ve Çocuksuz) 220,73 TL
NET ÜCRET (Asgari Ücret + AGİ Dahil) 2.324,70 TL