Asgari ücret ile çalışanlara ekonomik açıdan mutlu bir haber geldi, Günden sıkça söz edilen tam 686 TL ek ödeme tekrar yerini aldı. Özellikle son zamanlarda koronavirüs yüzünden ekonomik açıdan bir çok sıkıntı yaşanmasının ardından devlet zor durumda olan ve kişilere destek vermeye devam ediyor…

Son zamanlarda birçok çalışmada yerini alan devlet kısa çalışma ödeneği konusundan ücretsiz bir şekilde izne çıkmak zorunda kalan vatandaşlara yardımlar sunarak rahat nefes almalarına olanak sunuyor. Bu anlarda en çok da zorluk çeken kısımlardan bir tanesi asgari ücretli çalışan vatandaşlar oldu.

2020 yılı içerisinde asgari ücretle iş hayatına devam eden vatandaşlar adına günlük ücret olarak 98.1 TL belirlemesi yapılmıştı. Yıllardır gündemde yerini alan ayın 31 çektiği aylar için durumlar hakkına açıklamalar da geldi. Maaşlar üzerine gelecek ekstra gün ödemeleri sayesinde çalışanlar için 31 çeken aylara iş karşılıklarında ödemeleri verilecek.

NE? NASIL?  Başvuran Herkese 30 Bin Lira Kredi!

Bayramdan daha önce verilmeye başlanan ikramiye ödemeleriyse asgari ücretle çalışan vatandaşlara verilecek mi yoksa verilmeyecek mi diye tartışma konusu yaratıldı. Konu hakkında daha net bir bilgi sahibi olabilmek adına Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan yeni bir müjdesinin olduğunu dile getirmesinin ardından herkesi ümitlendirmeyi başardı.

Gelir İdaresi Başkanlığı asgari ücretliler için yeni bir açıklama dile getirdi.

Ek asgari geçim indirimi olarak vatandaşlar adına Gelir İdaresi Başkanlığı yeni bir açıklama yaptı. 31 çeken aylarda vatandaşların emeklerinin boşa gitmesine engel olmak adına asgari ücret indirimi konusunda bir etki olmayacağı dile getirildi. Şu an maalesef ki bir indirim söz konusu olmayacak.

Asgari ücretliler için yapılacak ek ödemeler ne kadar belirlenecek?

Vatandaşların rahat etmesi adına yapılacak ödemeler günlük 98.1 TL olarak belirlenmesinin ardından yapılacak kesintilerin sonucunda 77.45 TL olmasına net bir karar verildi. Son zamanlarda 31 çeken aylar için de maaşlarına ek bir ödeme yapılması gerekir. Yapılan açıklama sonucunda yılın 7 ayının 31 gün çekmesi sonucu 7 gün için ödemeler yapılacak.

NE? NASIL?  TOKİ Vatandaşlara Müjde Verdi! Sadece 120 BİN TL ile Ev Sahibi Olabilirsiniz!

Yıllık olarak 7 gün için yapılacak ücret 686,7 TL değerinde olurken ek ödeme sırasında çalışanların aldıkları maaşlara göre belirlenecek. Eğer çalışanların hakları zamanında verilmez ise de mahkeme yolları ile dava açarak haklarını arama durumları yer alıyor