Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı büyük bir müjdeyi duyurdu. Pandemi döneminde vatandaş geçinmekte zorlanırken devletin destek yardımları da tüm hızı ile sürüyor. Geçinmekte zorlanan vatandaşlara devlet pek çok farklı isim altında nakit para desteği sağlamaya devam ediyor.

Sosyal devlet ilkesi ile hizmet vermeye devam edilirken yürütülen programlar kapsamında ihtiyaç sahibi kişilere nakit para desteği sağlanıyor. Bu destekler 65 yaş maaşı olarak ta anılan yaşlılık maaşı, evde bakım parası maaşı, ölüm parası, barınma desteği, çeyiz parası ve rapor parası gibi farklı isimler altında dağıtılıyor ve başvuru yapan kişilere ödeniyor.

ÇEYİZ YARDIMI 2020

Devletin vermiş olduğu desteklerden biri de çeyiz parasıdır. Bu paradan sadece yetim maaşı alan kız çocukları yararlanmakta olup amaç devletin yuva kurmak isteyen yetim çocuklara destek olmasıdır. Yetim maaşı alan kişiler için ödenecek olan çeyiz parası kişinin almış olduğu maaşın 24 katıdır.

NE? NASIL?  E-Devlet Üzerinden 1000 TL Pandemi Yardımı Tek Tık Kadar Basit!

CENAZE YARDIMI 2020

Yakınları vefat eden kişilere devlet cenaze yardımı parası ödemektedir. Bu parayı almak için vefat eden kişinin sadece en az 360 günlük sigorta primi ödemesinin yatırılmış olması şartı aranmaktadır. Birini dereceden yakını vefat eden kişilere bu para ödenebildiği gibi cenaze masrafını kendisinin karşıladığını faturalarla kanıtlayan kişilere de SGK faturaları ibraz ederek başvuru yapmaları halinde 716 TL para yardımı yapmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EVDE BAKIM MAAŞI PARASI DESTEĞİ 

Devletin bakıma muhtaç olan kişilere sağlamış olduğu destek ödemelerinden biri de evde bakım maaşı desteğidir. Bakıma muhtaç olan engelli bireylerin yanı sıra yine bakıma muhtaç olan yaşlılar için de devlet bu ödemeyi yapıyor. 1500 TL olarak ödenen bu desteği almak için Aile Bakanlığının il ve ilçelerde yer alan müdürlüklerine başvuru yapılması yeterli oluyor.

NE? NASIL?  SGK'dan Milyonlarca Kişiye Müjde Geldi! Erken Emekli Olabilirsiniz!

YAŞLILIK MAAŞI / 65 YAŞ AYLIĞI 

65 yaşını geçen ve kendisine ya da eşine ait bir SGK güvencesi olmayan kişilere ödenen 65 yaş aylığı için aranılan şart aylık hane halkı gelirinin 710 liradan daha az olmasıdır. Yani kendisinin ya da eşinin SGK güvencesi olmayan ve aylık geliri 710 liradan daha az olan 65 yaş ve üstü kişilere devlet yaşlılık maaşı desteği ödemektedir. Yaşlılık maaşı 2020 yılında 672 TL olarak ödenmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DEVLETİN BARINMA YARDIMLARI! 

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Barınma Yardımı olarak muhtaç durumda olan ailelere çok sayıda destek ödemesi yapmaktadır. 25 bin liraya kadar ödenen bu yardımlar ile prefabrik ev yapımı, betonarme ev yardımı ve ihtiyaç sahibi ailelere eşya yardımı gibi farklı çok sayıda ödeme yapılmaktadır.

NE? NASIL?  Müjde Geldi Annelere Tam 9 Bin 297 TL Yardım Yapılacak! Hemen e-Devlet ile Kontrol Edin...

DOĞUM YARDIMI 

Devlet doğum yapan kadınlara muhtaç  durumda olmaları halinde çocuklarına daha iyi bakabilmelerine destek olmak için doğum yardımı parası ödemesi yapmaktadır. Doğum yardımı her iki ayda bir ödenmekte olup 24 ay boyunca yani çocuk 2 yaşına gelene kadar sürmektedir. Tek çocuk için 150 TL, ikiz ya da üçüz doğumlarda ise çocuk başına 150 TL olarak ödenmekte olan para yardımı yanı sıra devlet muhtaç asker ailesi yardımı, rapor parası, doğum parası, muhtaç aylığı gibi farklı isimler altında da çeşitli ödemeler yapmaktadır.