Hemen hemen hepimizin hayallerini süsleyen bir durum YURT DIŞI TATİLİ. Genellikle hep planlanan ama bir türlü hayat geçirilmeyen bir hayal. Peki, bu hayalimizi nasıl hayata geçirebiliriz. Uygun fiyatlarla yurt dışında tatil yapmak mümkün mü?

Zaman ve Yer Seçimi

Öncelikle tatil düşündüğümüz zamana göre yer seçimi yapmak önemlidir. Bu aynı zamanda maddi açıdan da belirleyici en önemli kriter olacaktır. Yurt dışı tatillerini çok önceden planlamak uçak biletlerinizi de önceden almak uygun bir davranış olacaktır. Yine seçeceğimiz zamanın gideceğimiz yerin tatil zamanına gelmemesi de önemli, bir husustur. Bu bilgiler ışığında yaptığımız planlama ile uçak biletlerimizi 100-150 Euro arası bir maliyet ile alabiliriz.

Konaklama

Ülkemizde genellikle tercih edilen konaklama şekli her şey dahil seçeneğidir. Ama unutulmamalıdır ki yurt dışında birçok ülkede böyle bir uygulama yok. Turizm politikaları nedeniyle ülkeler, gelen turistlerin otelde daha az zaman geçirip şehirlerin önemli yerlerini gezilmesi( müze, tarihi yapı vb.)ve ülkeye has lezzetlerin restoranlar da tüketilmesiyle ülkeye giren döviz miktarının artışı için çabalamaktadır. Peki, sadece kalmak için otellere para akıtmanın bir anlamı var mı? Bunun yerine İnternet üzerinden birçok sitede günlük, haftalık ve aylık kiralık otel odaları ve evleri bulmanız mümkündür. Ve inanın bu yöntemle hem daha az ödemiş olacaksınız, hem de damak zevkinize uymayan bir yerde iseniz kendiniz evde istediğiniz yemeği yapabileceksiniz. Bu yöntemle 1 haftalık bir ev kiralama yönteme hem kişi olmamak kaydı ile yaklaşık 1000 lira civarında olacaktır.

NE? NASIL?  Kendisiyle sevgili olacak erkeğe her yıl 470 bin TL verecek

Beslenme ülkemizde olduğu gibi yurt dışında da her cebe hitap eden bir takım restoran ve oturulacak yerler mevcuttur. Global markaları da bu listeye eklemek lazımdır. Yer seçimi yaparken dikkat edeceğimiz hususlardan birisi de aslında beslenme kültürüdür. Gideceğimiz yerde değişik tatlar var mı ya da uygun bir beslenme için nerelere gidilir önemli bir kriterdir. Öncelikle gittiğiniz yere özgü bir takım lezzetler var ise denemeniz iyi olacaktır.

İzleyin: Çok ucuza yurtdışı tatili! (Viral yoktur)

Kültür

Gideceğimiz ülkeyi seçtikten sonra yapılması gereken en önemli şeylerden biri gideceğimiz yerde gezilecek yerlerin listesini hazırlamaktır. Sürenin uzunluğu ya da kısalığına göre bir sıralama yapmak, karmaşıklığa yol açmayacaktır. Barcelona da sagra da familiayı görmemek ya da Sırbistan da Nicola Tesla müzesine gitmemek olmaz. Bu yüzden tatile başlamadan iyi bir planlama yapmak önemlidir. Tabi unutulmaması gereken husus gideceğimiz müze ve tarihi yapıların birçoğunun girişi ücretli olmasıdır. Ama bu bile gezeceğiniz maksimum yer sayısına göre kişi başı toplamda 150 Euro’yu geçmeyecektir.

NE? NASIL?  Kalitesiz yakıt filtresi kullanırsam ne olur?

Alışveriş

Yıllardır hayalini kurduğumuz yurt dışı tatilinin en önemli konularından biridir alışveriştir. Gittiğiniz yeri size hatırlatacak, alacağımız hediyelerle yanımızda olmayan sevdiklerimizi mutlu edecek küçük alışverişlerdir. Bunlara en fazla harcayacağımız para 100 Euro olacaktır.

Peki, bir yurt dışı tatili ne kadar?

Yaptığımız uygun planlama ile uçak biletlerimiz, konaklama, beslenme kültür gezisi ve alışverişe 3500 TL ve 550 Euro ödemek mümkün ve bu maliyetle unutulmaz bir hafta geçirebilirsiniz. Yine unutulmaması gereken konu tüm bu maliyet 2 kişi üzerindendir.