Doğal güzellikleri ile herkesi kendisine hayran bırakan Sakarya şehri doğası, havası ve gezilecek yerleri ile en çok tercih edilen yerler arasındadır. Sapanca’nın etrafında bir çok eski köyleri ziyaret edebilir ve şehir stresinden uzak da güzel vakit geçirebilirsiniz.

Tarihi eserler

Sapanca’nın tarihi güzelliklerinin dışında merkezde bir çok önemli eseri barındırır. Rüstem paşa camii, rahime sultan camii, hükümet konağı gibi daha birçok tarihi yapıtları bulunmaktadır. Genellikle İstanbul gibi kalabalık şehirlerden kaçmak isteyen kişiler Sapanca’yı tercih ederler. Sabancaya bağlı olan Maşukiye de hafta sonu gelip kafanızı dinleyeceğiniz ve gezeceğiniz yerler arasında yer alır.

Video: Günübirlik Sapanca Seyahati – Sapanca’da Gezilecek Yerler

Sapanca Önerilerim

İstanbula yakın hafta sonu seyahat önerileri serisinin 2.’si olan doğasıyla kendisine hayran bırakan Sapanca Önerilerim;

Sapanca’da Yapabileceğiniz Aktiviteler

  • Göl kenarında bisiklet yolunda bisiklet sürebilirsiniz. 5-10₺ ücretle kiralayabileceğiniz bisiklet ile 3 km boyunca güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz.
  • Deniz bisikleti kiralayıp gölde geziye çıkabilirsiniz. Deniz bisikleti 30 dakika kiralama ücreti 40₺.
  • ATV ile Sapanca’nın yeşilinde kaybolun. Saatlik ücreti 100₺
  • Maşukiye’ye gidin dere kenarında çayınızı keyifle yudumlayın

Sapanca’da Görmeniz Gereken Yerler

  • Acaba Türkiye’de miyim diye düşüneceğiniz Kırkpınar’a gidin
  • Osmanlı döneminden kalma hamam, han ve camiileri görebilirsiniz.
  • Kanuni Sultan Süleyman’ın veziri Rüstem Paşa adına yapılan Rüstem Paşa Camiisini görebilirsiniz.
  • Merkezde bulunan hükümet konağı önünde sergilenen Bizans döneminden kalma lahitleri görebilirsiniz

Maşukiye her mevsim farklı bir renge bürünen bir şehirdir. Yemyeşil bir çevre ve orman sizi karşılar. Sapancanın en eski olan ünlüce caddesi üzerinde birçok tarihi yapıt bulunur. Burada yer alan Vecihi kapısı bir dönem ipek yolu üzerinde bulunmuştur. Önemli ticaret ağını oluşturan bir yerdir. Derin bir tarihi olan Sapanca uzun bir süre bizans İmparatorluğu etkisinde kalmıştır. O dönemden kalan birçok yapıt hala bölge de varlığını sürdürmektedir. Sapanca gölü ise hafta sonları kahvaltı yapılmak için mutlaka gelinmesi gereken bir yerdir. Kış turizmine ayak uydurmak isteyenler için de Kartepe de tercih edilebilir.

NE? NASIL?  5 adımda pratik pedikür nasıl yapılır?

Sapancaya Ne Zaman Gidilir?

Sapancaya gidip gezmek için en uygun zaman bahar ve yaz aylarıdır. Ancak kayak yapmak için kış aylarında Kartepeyi de tercih edebilirsiniz. Sapanca’nın güzellikleri bahar ve yaz dönemlerin de daha fazla ön plana çıkmaktadır. Gittiğiniz yerlerde dua yürüyüşleri yapabilir ve kahvaltı edebilirsiniz. Genellikle Haziran ve Eylül dönemlerinde yoğunluk yaşanmaktadır. Sapanca da kalabileceğiniz birçok otel bulunmaktadır. Özellikle tatil köyleri oldukça fazladır. Erken rezervasyon yaptırarak daha uygun seçeneklerden yararlanabilirsiniz. Sapancaya ulaşım oldukça basittir. Otobüs ve şahsi araçlarınızla birlikte gelebilirsiniz. Ulaşım oldukça basit olduğu için civarda bulunan köyleri de ziyaret etmeniz mümkün. Köyleri gezerek eski dokulara ulaşabilir ve eski örf adetleri de görebilirsiniz. Sapancaya gelip gezerek kafanızı dinleyerek güzel vakitler geçirmeye başlayabilirsiniz.

Video: İstanbul’a yakın gezilecek yerler I SAPANCA, MAŞUKİYE, KARTEPE

Sapanca Mutfağı

Sabancı’nın mutfağında genel olarak Karadenizli boşnak ve Çerkez yemekleri yapılmaktadır. Orada yaşayan halk çok fazla olduğu için bu durum yemeklerine de yansımıştır. Cevizli lahana, Islama köfte, ada pazarı böreği, bulgur çorbası, kabak tatlısı oldukça ünlü yemekleridir.

NE? NASIL?  Bu köyün tabelasını gören şaşırıyor! Peki adını nereden alıyor?

İzleyin: Cevizli Taze Lahana Dolması Tarifi

Doğa içerisinde yapılan kahvaltılar da ön plana çıkmaktadır. Her restoranın kahvaltı menüsü de oldukça zengindir. Özellikle otellere gelen müşteriler için birbirinden farklı ve lezzetli kahvaltı menüler sunulmaktadır. Yöre de hayvancılık çok fazla olduğu için kahvaltı da bol miktar da peynir çeşitleri ile karşılaşmanız mümkün. Sapancaya gelip bu meşhur yemekleri de tatmaya başlayabilirsiniz. Sapanca gezi rehberi ile birlikte gezerek çeşitli yapıtları ziyaret edebilir ve birbirinden lezzetli yemeklerin de tadına bakabilirsiniz.