İslam’ın Kutsal Taşı Hacer-ül Esved Tarihi Nedir? İslam’ın Kutsal Taşı Hacer-ül Esved tarihi nedir sorusu bir hayli merak edilen konular arasında yer almaya devam ediyor. Hacer-ül Esved terkibi Arapça içerisinde siyah taş anlamına gelmesi ile de dikkatleri çekiyor. Ortalama olarak yerden 1,5 metre kadar yükseklik içerisinde yer alan ortalama olarak 30 cm çapında ve yumurta şeklinde yer alan bu taşın siyaha yakın bir kırmızı renkte olması ile bu isimle anıldığı da biliniyor.

Kaynaklardan gelen bilgilere bakılacak olduğu zaman Hacer-ül Esved’in Hz. İbrahim aracılığı ile Kabe inşası sırasında tavafın başlangıç noktasını seçmek için yerleştirilmiş olduğu konusunda ittifaklar etmek ile beraber bu taşın menşei, tarih ve mahiyetleri alanında da birçok bilgi yer almaya devam ediyor. Hacer-ül Esved için birçok zayıf isnatlara bakılacak olduğu zaman bir yandan da sembolik olarak anlamlarda olan rivayetlerin nakledildiği de biliniyor.

NE? NASIL?  Eğer Bulabilirseniz Bu Sıvının 1 Litresi 15 Milyon Dolar

İslam'ın Kutsal Taşı Hacer-ül Esved Tarihi Nedir?

Hacer-ül Esved ile ilgili gelen rivayetlere bakılacak olduğu zaman İslamiyet öncesi Araplar’ın Hacer-ül Esved’e karşı ayrı bir önem verdikleri ve kutsiyet atletmeleri ile onu adeta Kabe için kutsiyete sembolü olarak saymaları da biliniyor. Araplar arasında bir yandan da taşlara karşı ve bu taşlardan yapılan putlara karşı tapınma adeti olmasından dolayı da bağlantılı olarak yer alıyor. Böyle olmasından dolayı da bir takım Batılı olan araştırmacılara bakılacak olduğu zaman Hacer-ül Esved Arapların eski bir putundan da arta kalan bir parça olabilecekleri tarzında yanlış bilgiler yer alıyor.

Hacer-ül Esved Hakkında Merak Edilenler

Kabe zaman içerisinde sel ile yangın gibi birçok farklı afetlerin yanı sıra insanların saldırılarına maruz kalmasından dolayı da Hacer-ül Esved bazı hasarlar meydana geldiği parçalanmalar olduğu ön görülüyor. Fakat her defasında bakılacak olduğu zaman büyük bir titizlik ile yerlerine yapıştırmalar meydana gelmiş yine de korunma çalışmaları titiz bir şekilde sağlanmıştır. Mekke sınırlarından çıkarılan Cürhümlüler aracılığı ile saklanan Hacer-ül Esved uzun zaman aramaların ardından da bulunmuş ve yeniden yerine koyulması ile de sağlanmıştır. Bu sayede uzun uğraşlar sonucu başarılar sağlanmıştır.