Turistik geziler insanın sadece bir yerden bir yere gitmesi değildir bu tür geziler ekonomik, kültürel ve toplumsal olarak da iletişim sağlamak ve bilinçlenmektir. Bir kültürü daha iyi tanımak için görmek hatta o kültürü yaşamak çok önemlidir. Ülkemizde birçok yer tarihi açıdan büyük önem taşımaktadır. Bunlardan birisi de Gelibolu’dur.

Gelibolu Çanakkale ilimize bağlı olup, Çanakkale Boğazı’nın Avrupa tarafında kalan bir ilçemizdir ve şehre bir saat uzaklıktadır. İlçenin eski adı Gallipoli olarak bilinir.

İzleyin: Gelibolu tanıtım videosu

Gelibolu Gezilecek Yerler

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Gelibolu denince akla gelen yer Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkıdır. Yılda birçok insan burayı gezmeye ve keşfetmeye gelir. Tarihi açıdan büyük bir öneme sahiptir. Milli parkta anıtları ziyaret edebilir ve tarihi yerleri yakından inceleyebilirsiniz. Detaylı gezmek ve daha iyi bilgi almak için Çanakkale’den turlara katılabilirsiniz.

NE? NASIL?  Ter kokusunu nasıl önleyebiliriz?

Video: Gelibolu’da Harika Bir Koy: Ece Liman

Gelibolu Mevlevihanesi

Gelibolu Mevlevihanesi ülkemizde bulunan önemli Mevlevihanelerden birisidir. En büyük arazi ve semahaneye sahiptir. Gelibolu Hamzakoy’da bulunur. 400 yıllık geçmişi olan bu yer bir süre askeri bölge içinde kalmış daha sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından satın alınarak 2005’te ziyarete açılmıştır.

Gelibolu Kalesi

Kale’nin antik dönemde kurulmuş olup Bizans İmparatoru I. Justianus tarafından onarıldığı söyleniyor. Rumeli kıyısında yer alan ve 6 köşesi olan bu kale Gelibolu’da gezilmesi gereken yerler listesinde mutlaka yerini alır.

Gelibolu Savaş Müzesi

Tarihin en büyük kahramanlıklara şahit olduğu Çanakkale Savaşı’nın izlerini bu müzede görmek mümkündür. Haftanın 6 günü açık olan müzeyi gezerken tüylerinizin diken diken olmamasına imkan yoktur.

Bayraklı Baba Türbesi

Hikayesiyle sizi alıp başka yerlere götürecek olan bu türbeyi ziyaret ederseniz hiç pişman olmazsınız.

NE? NASIL?  Bepanten ampul ne işe yarar?

Namazgah

Fener Meydanının en önemli tarihi anıtlarından biridir. Boğazdan baktığınızda göreceğiniz Gelibolu Yazısı bu anıtın arkasında yer alır. Osmanlı Devleti zamanında inşa edilen bu anıt görülmeye değer.

Hallacı Mansur Türbesi

Gelibolu İlçe merkezindeki Fener yolu üzerindedir. Hikayesi ile sizi derinden etkileyecek olan müze Gelibolu’da ziyaret edilmesi gereken önemli bir yerdir.

Piri Reis Müzesi ve Galerisi

Bu müze 17 Aralık 2014’te açılmıştır. Piri Reis’in mirasını yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla açılan bu müze sizi kendine hayran bırakacak.

Seyredin: ÇANAKKALE – GELİBOLU ŞEHİTLİK TURU

Gelibolu’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Trakya ve Ege ikliminin hakim olduğu Gelibolu’da ilkbahar ve yaz mevsimlerinde gezmek şahane olur. Gelibolu’yu ziyaret edebileceğiniz en anlamlı tarih 18 Mart’tır. Her yıl yerli ve yabancı birçok insan bu tarihte akın etmektedir.

NE? NASIL?  Bebeklere güneşin zararlı etkileri nelerdir?

Gelibolu Çevresinde yaşayanlar güzel ve huzurlu bir hafta sonu geçirmek için burayı tercih edebilirler. Ayrıca Gelibolu Lezzetli balıkları ile de çok ünlüdür. Gelibolu’ya gittiğinizde taze mevsim balıklarından tadabilir ve temiz havanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Gelibolu Nerede Kalınır?

Gelibolu’da konaklama seçenekleri her bütçeye uygundur. Denize yakın olmayı düşünüyorsanız tercihiniz Hamzakoy’dan yana almalıdır. Denize 50 metre mesafede olan Hamzakoy Blue Park hotel Gelibolu’da konaklayabileceğiniz en iyi yerdir. Gelibolu’da konaklama seçenekleri kent otelleri apartlar ve pansiyonlardan oluşmaktadır.

Gelibolu Gece Hayatı

Gelibolu’da gece hayatı pek aktif değildir ancak ihtiyacınızı barlar ve puplar ve kafeler karşılayabilir.