Dikili’de gezilecek yerler nerelerdir? Ege Bölgesi’nde, İzmir ilinde yer alan Dikili’de gezilebilecek yerler arasında coğrafi zenginliği ve tarihi dokusu ile İzmir’in en güzel bölgelerinden bir tanesidir. Doğusunda Bergama ilçesi ve batısında ise Balıkesir bulunmaktadır. Şehir merkezine 120 km uzunluktadır. Sahil boyunca uzanan kumsalları, masmavi denizi ve balıkçı tekneleri ile dolu küçük limanı, Dikili’nin eşsiz doğasını oluşturmaktadır. Ege Bölgesi’nde, İzmir ilinde yer alan Dikili’de gezilecek yerler arasında, birçok tarihi yerler ve doğal yerler vardır.

Dikili’de Gezilecek Tarihi ve Doğal Yerler

Tarihi ve doğal güzellikler barındıran Dikili, eşsiz güzellikleri ile insanı kendine hayran bırakıyor.

Bir turizm kenti olan Dikili’den gezilecek yerler olarak şu yerler vardır;

 • Çandarlı Körfezi,
 • Pitane Antik Kenti,
 • Çandarlı Kalesi,
 • Aterneus Antik Kenti,
 • Nebiler Köyü, şelalesi ve ılıcası,
 • Garip Adası,
 • Karagöl Tabiat Parkı,
 • Bademli Ilıcası,
 • Atatürk Botanik Bahçesi,
 • Çamurlu Ilıcası,
 • Kalem Adası,
 • Pergamon Antik Kenti.

Çandarlı Körfezi

Çandarlı, İzmir iline 100 kilometre, Dikili ilçesine ise 18 kilometre mesafede yer almaktadır. Körfez 25 km uzunluğa sahiptir. Çandarlı koyu ise 800 metre genişliğe ve 18 kilometre derinliğe sahiptir. Batı tarafı açık olduğundan rüzgarlı bir havası vardır. Bu da büyük dalgalar oluşturabilmektedir. Bu durumdan deniz trafiği de olumsuz etkilenebilmektedir.

Çandarlı’nın batısında Midilli Adası yer almaktadır. Kuzeyinde ise Karadağ Yarımadası yer almaktadır. Tarihte ”Pitane” adı ile de bilinmekteydi. Çandarlı’da yer alan antik kent ve kale isimleri de buradan gelmektedir.

NE? NASIL?  Çocuklarla tatilde nelere dikkat etmeliyiz?

İzleyin: Çandarlı – İzmir – Geziyorum 9

Pitane Antik Kenti

Çandarlı’nın eski zamanlarda bilinen ”Pitane” isminin aldığı tarihi Pitane Antik Kenti, İzmir’in tarihi güzelliklerini barındıran en iyi antik kentidir. Pitane Antik Kenti adını M.Ö. 18. yüzyılda aldığı bilinmektedir. Bu antik kent içerisinde çeşitli kalıntılar çıkarılmıştır.

Bu kalıntılar;

 • Vazolar,
 • Kadehler,
 • Mezarlar,
 • Ölü külü kapları,
 • Arkaik erkek heykeli.

Arkaik erkek heykeli, günümüzde Bergama Müzesi’nde sergilenmektedir. Bu tarihi antik kenti gezerek ilginç bilgilere sahip olabilir, güzel vakit geçirebilirsiniz.

Nebiler Köyü, Şelalesi ve Ilıcası

İzmir Dikili’nin doğal güzellikleri arasında yer alan Nebiler Köyü, Dikili’de gezilebilecek yerler arasında en güzel yerlerden bir tanesidir. Dikili ilçesine 10 kilometre mesafede yer almaktadır. Eşsiz güzellikte olan doğası ile doğaseverler kendine hayran bırakabilecek bir konumdadır.

Doğaseverler Dikili’ye geldiklerinde mutlaka ziyaret etmesi gereken bölgelerin başında gelir. Köy içerisinde şelale, mağara, ılıca yer almaktadır. Doğa yürüyüşü yapmak isteyenler açısından da oldukça elverişli bir yerdir. Köy içerisinde yer alan şelale Aşıklar Şelalesi ve mağara ise Ağlayan Mağara ismi ile bilinmektedir. Bu yerlerin geçmişte bulunan bir öyküleri vardır. Bunu konuda da oradan bilgi alabilirsiniz.

Video: Ege’nin gizli hazinesi ‘Aşıklar Şelalesi’ ziyaretçi akınına uğruyor

Karagöl Tabiat Parkı

Dikili’nin doğal güzellikleri arasında yer alan ve Dikili’de gezilebilecek yerler arasında bulunan Karagöl Tabiat Parkı, doğa yürüyüşü soncunda ulaşılabilecek bir yerdir. Araç ile ulaşım sağlama imkanınız yoktur. Bugüne kadar bozulmamış doğası ile insanı kendine hayran bırakır. Karagöl Tabiat Parkı’na ulaşmak için yürüyüş yaparken, çeşitli bitkiler ve volkanik olaylar sonucu oluşmuş kaya parçalarına rastlayabilirsiniz. Göle ulaştığınızda gölü seyrederken eşsiz doğal güzelliği ile huzur bulabilirsiniz. Bu göle giderken mutlaka yanınızda su ve yiyecek bir şeyler bulundurmanızda fayda vardır.

NE? NASIL?  Yurtdışı tatili için ne kadar para lazım?

Atatürk Botanik Bahçesi

Çok çeşit bitki türlerini barındıran Atatürk Botanik Bahçesi, Dikili’den gezilebilecek yerler arasında en güzel yerlerden bir tanesidir. Bu botanik bahçe 30 hektarlık bir alana kurulmuştur. Bu botanik bahçede yaklaşık olarak 3 bin çeşit bitki bulunduğu bilinmektedir. Bu bitkiler bulunduğu ortama rengarenk görsel sunmaktadır. Dünya literatürüne girmeyi başarmıştır.

İzleyin: Ege’nin Maldivleri / Kalem ve Garip Adası – Karavan ile Dikili

Garip Adası

Garip Adası, Dikili ilçesinin Bademli Köyü yakınlarında bulunmaktadır. Dikili’ye gelince mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Bademli Limanı’nın tam karşısında yer almaktadır. Özellikle tekne turları yapan kişilerin uğrak noktasıdır. Yeryüzünde yer alan bir cennet olarak ifade etmekte fayda vardır. Adaya vardığınız zaman sizi eşsiz güzellikler karşılayacaktır. İnsana farklı hisler katarak, heyecan vermektedir. Garip Adası eşsiz, görülmeye değer bir kumsala ve tıpkı akvaryumu andıracak güzellikte bir denize sahiptir. Buraya gitmek isteyen doğaseverler, Bademli Köyü’ne ulaştıktan sonra liman içerisinde yer alan balıkçı tekneleri ile Garip Adası’na ulaşım sağlayabilirler.

NE? NASIL?  Bu köyün tabelasını gören şaşırıyor! Peki adını nereden alıyor?

Bademli Ilıcası

Bademli Köyü’ne gelip Ada turu yaptıktan sonra bir diğer Dikili’de gezilebilecek yerler arasında Bademli Ilıcası olabilir. Yeşil ve mavi renkleri barındıran doğası ile size eşsiz güzellikler sunmaktadır. Köye 3 – 4 kilometre mesafede yer almaktadır. Deniz kıyısında yer almaktadır. Doğal bir yer olması ile birlikte bölgede herhangi bir tesis de yer almamaktadır. Bu da Ilıca’nın doğal güzelliğini korumasına neden olmuştur. Bölgede bulunan kaynak suyunun çeşitli rahatsızlıklara da iyi geldiği söylenmektedir. Romatizma, böbrek taşı, cilt hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

Kalem Adası

Bademli Köyü’nde yer alan bir diğer ada da Kalem Adası’dır. Garip Adası’nın yakınında yer alan adaya balıkçı tekneleri ile ulaşım sağlanabilmektedir. Bu ada Ege Bölgesi’nin Maldivleri olarak da anılmaktadır. Berrak denize ve temiz plaja sahiptir. Kalem Adası’nda konaklama imkanı da mevcuttur. İster günü birlik turlar düzenleyebilir, isterseniz de bölgede bulunan tesislerde konaklayabilirsiniz.

Adanın orman ile olan uyumu da insanı kendine hayran bırakmaktadır. Geceleri yıldızları seyretmek, doğada kuş ve böcek seslerini dinlemek ve güneşin doğuşunu, batışını seyretmek insan huzur veren en özel güzelliklerinden birisidir. Dikili’nin bu kadar güzellikleri barındırması ve insanı kendine hayran bıraktıran özellikleri ile insan, hayatı boyunca görmesi gereken önemli yerlerden biri diyebiliriz.