Sanatın, tarihin, mimarinin başkentlerinden biri olan Roma, hemen herkesin yaşamında en az bir kez görmek istediği, gidip gördükten sonra ise ölmeden mutlaka bir kez daha görmeyi isteyeceği büyülü bir şehirdir. Ne kadar gezerseniz gezin bitiremeyeceğiniz kadar çok tarihi esere sahip olan şehrin meydanları, parkları, müzeleri, kitapçıları, kafeleri ve özellikle pizzacıları (!) aklınızı başınızdan alıp sizi sarhoş edebilir.

ROMA’DA BİR GÜN GEÇİRMEK | İTALYA, GEZİLECEK YERLER

Yaklaşık üç bin yıllık bir geçmişi olan Roma şehrinin ünlü meydanlarında dolaşıp ressamları, falcıları, pandomimcileri izlemediyseniz; İspanyol merdivenlerinde oturup dünyanın her yerinden gelmiş insanlarla aynı havayı solumadıysanız, Roma’ya bir daha gelebilmek için Trevi Çeşmesi’ne bozuk para atıp dilekte bulunmadıysanız, Kolezyum’u gezip binlerce yıl önceki gladyatör dövüşlerini düşünmediyseniz, hemen karşısındaki kalıntıların üzerinde yaşayan kocaman kedileri görüp şaşırmadıysanız, Vatikan’a gidip İsviçreli muhafızlarla fotoğraf çektirmediyseniz ve envai çeşit pizzalarından yemediyseniz henüz bir şehre âşık olmanın nasıl bir şey olduğunu da bilmiyorsunuz demektir.

NE? NASIL?  Kelle paça çorbası nasıl yapılır?

Video: Roma 1 Günde Nasıl Gezilir? – İtalya Seyahat

Ölmeden yapılması gerekenler listenizin başında yer alması gereken Roma seyahati; sürprizlerle dolu, romantik ve inanılmaz bir deneyimdir. Eski şehrin sokaklarında gezerken kendinizi bir anda binlerce yıl öncesinde buluverir; bugünü, medeniyeti, kalabalığı, her şeyi unutur, insanlık tarihinin bir parçası olduğunuzu hissedersiniz.

Her biri kendine has bir müze gibi olan kiliselerini gezerken yüzlerce yıllık tabloları hayranlıkla seyreder, çeşit çeşit müzelerini gezmeye vakit bulamadığınız için hayıflanır, daracık sokaklarında kaybolursunuz…