Korona virüs salgını nedeniyle kamu bankaları arasında yer alan Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası 0.49 faizle kredi desteği vermişti. Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile vatandaşlara düşük faizli kredi kullandırılmıştı.

Aylık toplam hane halkı gelirleri 5 bin liranın altında kalan asgari ücretli çalışanlar, emekliler, serbest meslek çalışanlarına verilen Temel İhtiyaç Desteği Kredisi kampanyasından yararlanarak 6 ay ertelemeli kredi çeken kişiler için ödeme tarihi geldi.

BİREYSEL TEMEL İHTİYAÇ DESTEĞİ KREDİSİ NEDİR?

Pandemi döneminde zorunlu olarak alınan karantina kararları nedeniyle ekonomik olarak dara giren vatandaşların desteklenmesi amacı ile devlet bankaları tarafından aylık geliri 5 bin liranın altında olan ihtiyaç sahiplerine verilen 6 ay ertelemeli, 0.49 faizli destek kredisidir.

Kredi paketinin amacı pandemi döneminde yaşanan dalgalanma nedeni ile ihtiyaç sahibi kişilerin Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında maddi olarak desteklenmesi, düşük faizli kredi desteği sayesinde fatura ödemesi, kira ödemesi, gıda alışverişi gibi ihtiyaçlarını zorlanmadan karşılamasıdır.

NE? NASIL?  Hepsiburada alışveriş kredisi nedir?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 AY ERTELEMELİ 0.49 FAİZLİ TEMEL İHTİYAÇ DESTEĞİ KREDİSİ TAKSİTLERİ ERTELENECEK Mİ?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Twitter hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklaması ile geliri 5 bin liranın altında olan 8 milyon kişiye 47,5 milyar tutarında bireysel ihtiyaç desteği kredisi kullandırdıklarını duyurmuştu.

 

Kredi kullanan kişilerin büyük bir bölümü o dönemde açıklanan zorunlu tedbir kararları nedeni ile gelir kaybına uğrayan, işsiz kalan ya da ücretsiz izne ayrılmak zorunda kalan kişilerden oluşmuştu. Ne yazık ki o dönemde 6 ay ertelemeli kredi kullanan kişilerin büyük bir bölümü yine aynı durumda bulunduğu için bugün borçlarını ödeyemeyecek halde bulunmaktadır.

Ücretiz izin desteği ile geçinmeye çalışan ya da halen iş arayan binlerce kişi borcunu ödeyemeyeceğini belirterek kendilerine en azından kış dönemini atlatana kadar yani yakacak giderlerinden kurtulacakları güne kadar bir daha borç ertelemesi yapılmasını talep etmektedir.

NE? NASIL?  Duyuru Geldi! 1000 TL Yardım parası için e-Devlet Ekranı Yeniden Açıldı!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZİRAAT BANKASI, HALKBANK, VAKIFBANK 0.49 FAİZLE 6 AY TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

Devlet bankaları tarafından verilen 0.49 faizli kredi için 6 ay erteleme hakkı tanınmıştı. Kredi paketinde başvurular 1 Nisan 2020 tarihi itibari ile başlamıştı. Süreçte kredi kullanan kişiler için Ekim ayı itibari ile ödemeler başladı.

Kamu bankaları tarafından ödeme tarihi gelmesine rağmen erteleme açıklaması yapılmadığı için bu da borçların ödeneceği anlamına geliyor. Yani ertelemeli kredi kullanan 8 milyon kişi için ne yazık ki tüm çağrılara rağmen devlet bankaları bir kere daha erteleme yapmadı ve ödeme dönemi resmen başlatılmış oldu.

ZİRAAT BANKASI, VAKIFBANK, HALKBANK KREDİ TAKSİT ÖDEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Kamu bankalarının size en yakın şubesi üzerinden kredi borcunuzu kimlik numaranızı belirterek yapabilir, bankaların internet şubesi üzerinden ise kredi borcunun yatırılacağı hesap numarasını girerek ödeyebilirsiniz.

NE? NASIL?  Halkbank Müjde Gibi Haber Verdi! 50 Bin TL'ye 12 Ay Kredi Fırsatı Rekor Kırıyor...

Hesap numaranızı bilmiyorsanız kredi çekmiş olduğunuz bankanın müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden iletişime geçerek hesap bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.