Yüzde hesabı, günlük hayatta sık sık karşımıza çıkmaktadır. Bankalarda, mağaza indirimlerinde, matematik problemlerinde ve daha pek çok yer ve durumda yüzde hesaplarıyla karşılaşırız. Matematiksel bir ifade olan yüzde, aslında hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Peki, yüzde hesabı nedir ve yüzde hesabı nasıl yapılır? Yüzde hesabıyla ilgili her şeyi bu yazımızda derledik.

Yüzde Hesabı Nedir?

Yüzde kavramı, bir oranı ifade etmektedir. Yüzde sisteminde, bir bütünün 100 eşit parçadan oluştuğu düşünülmektedir. Bu eşit parçalar arasından ele alacağımız parçaların değeri bütün ile oranlandığında, yüzde kavramı ortaya çıkmaktadır.

Örnek verecek olursak, 100 kişinin başvuruda bulunduğu bir işe yalnızca 45 kişi alınmış olsun. İşe başvuran 100 kişi, yüzde hesabındaki bütün olarak ifade edilmektedir. İşe kabul edilen 45 kişi ise, bu bütünün içinden ele alacağımız parçaların değeridir. Bütün ile parçayı oranladığımızda %45 sonucunu elde ederiz. Öyleyse işe alınan kişiler, başvuran kişilerin %45’idir sonucunu çıkarabiliriz.

NE? NASIL?  İntikal ne demek? Miras hukukunda intikal

Video: Hesap Makinesinde Yüzde Hesaplama

Yüzde Hesabı Nerelerde Kullanılır?

Matematiksel bir hesap olan yüzde hesabı, günlük hayatta pek çok yer ve durumda karşımıza çıkmaktadır. Yüzde hesabı, karşımıza çıkan pek çok durumda hayatımızı kolaylaştırmaktadır.

Yüzde hesabının en çok kullanıldığı yer ve durumlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Mağaza indirimlerini ifade ederken
  • Bankalarda
  • Telefon ve bilgisayarların şarj durumunu ifade ederken
  • İstatistiklerde
  • Matematik problemlerinde
  • Bir yiyeceğin içerisinde ki malzemelerin oranını ifade ederken
  • Tıbbi alanlarda

Mağazalar sık sık indirim yapmaktadır. Yapılan bu indirimler, yüzde hesabıyla ifade edilmektedir. %40 indirim, %50 indirim, %60’a varan indirim gibi kavramlar sayesinde, müşteriler indirim konusunda fikir sahibi olmaktadır. Telefon ve bilgisayarların şarj durumu ifade edilirken de, yüzde hesabından faydalanılmaktadır.

Bankalar, istatistikler, matematik problemleri gibi sayısal ağırlıklı yerlerde de yüzde hesabı sık sık karşımıza çıkmaktadır. Bir yiyeceğin içerisinde ki malzemelerin oranlarını yüzde kavramıyla ifade edebiliriz. %50 oranında sütten oluşuyor dersek, yiyeceğin yarısının sütten oluştuğunu anlayabiliriz. Tıbbı alanlarda da, doktorlar hastaların durumunu belirtirken yüzde hesabını kullanmaktadırlar.

NE? NASIL?  Ev kadınları için emeklilik imkanı! Ev kadınları nasıl emekli olabilir?

Yüzde Hesabı Nasıl Yapılır?

Yüzde hesabı, kolay ve kısa bir işlemdir. Yüzde hesabında, bütünün yüz olarak ele alındığını söylemiştik. Fakat dikkat edilmesi gereken şey, bir oranı yüzdeyle ifade edebilmek için bütünün illa 100 parçadan oluşması gerekmemektedir. X sayısının %Y’sini bulmak için, öncelikle x sayısını 100’e böleriz.

Çıkan sonuç ile y sayısını çarptığımızda, sonuca ulaşmış oluruz. Daha net bir örnek vermek gerekirse, 40 sayısının %20’sini bulmak için, öncelikle 40 ile 20’yi çarparız. Bu çarpımdan elde ettiğimiz 800 sonucunu 100’e böldüğümüzde, 8 sayısını elde ederiz. Öyleyse, 40 sayısının %20’si 8’dir şeklinde ifade edebiliriz.

Video: Yüzde Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yüzde Hesaplama Formülü Nedir?

Yüzde hesaplarken, yüzde hesaplama formülünden faydalanabiliriz. Bu formül oldukça kısa ve kolay ezberlenebilecek bir formüldür. A sayısının %B’sini bulmak istiyorsak, (A/100) x B şeklinde ifade edilen formülle sonuca ulaşabiliriz.

NE? NASIL?  Market nasıl açılır? Ne kadar kazandırır?