Kadroya geçen taşeron işçilere uzun süredir bekledikleri müjdeli haber sonunda geldi. Devletin işçi kadrosunda çalışan taşeron işçiler sonunda emeklerinin karşılıklarını alacaklar. Taşeron işçilerin en çok önem verdikleri iki konu arasında yer alan özlük hakları ve gelirler konusunda ilk adım atılıyor!

 

KADROYA GEÇEN TAŞERON İŞÇİLERİN ÖZLÜK HAKLARI… 

Kadrosuz işçi olarak çalışırken kadroya geçirilen taşeron işçileri uzun süredir masada olan görüşmelerin tamamlanabilmesi ve bir sonucu bağlanabilmesi adına Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerini bekliyordu.

1 milyon taşeron işçinin ve ailesinin kaderini belirleyecek olan TİS görüşmelerinde masada görüşülmeyi bekleyen çok sayıda önemli yeni düzenleme bulunuyor. Taşeron işçilerin ve ailelerinin kaderinin çizileceği görüşmeler bu nedenle büyük önem taşıyor.

Çünkü bu görüşmelerde taşeron işçiler masadan istediklerini alarak kalkmayı başarırsa büyük sorun yaratan özlük hakları iyileştirilirken gelirleri de yükselmiş olacak.

NE? NASIL?  Ev alacaklara yeni destek geliyor! 'Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi' nedir?

TAŞERON İŞÇİLERİN 2020 TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ TİS GÖRÜŞMELERİ NE ZAMAN?

Pandemi nedeni ile ertelenmek zorunda kalan Toplu İş Sözleşmesi 1 milyon taşeron işçi ve aileleri tarafından büyük bir heyecanla bekleniyor.

Belediyeler tarafından Temmuz ayı itibari ile başlanan sendika  değişim işlemleri kamu kurumlarında ise 1 Kasım tarihi itibari ile yapılmaya başlanacak.

Böylelikle taşeron işçilerde artık ücret artışının belirlenmiş olduğu toplu sözleşme süreçlerine müdahil olarak kendi haklarını kendileri savunma fırsatı elde etmiş olacaklar. Merkezi İdareler üzerinden kamu kadrolarına geçirilen işçiler için kendi iş yerlerinde uygulanan toplu iş sözleşmeleri hükümleri 31 Ekim 2020 sonrasında uygulama kararı alındı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TEK İŞ YERİNDE, TEK SENDİKA UYGULAMASINA GEÇİLECEK! 

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan tek iş yerinde tek sendika uygulaması ile 200 bin üye kaybedecek olan Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan “Bizim örgütlediğimiz, sendikal hak kazandırdığımız, toplu sözleşme hakkı elde ettiğimiz 200 bin işçi, kanun zoruyla başka sendikalara geçirilmiş olacak. Bu düzeltilmeli” sözleri ile düzenlemeyi eleştirdi.

NE? NASIL?  Kredi Kartı Borcu Olan Herkese Sevindirici Haber Geldi! Anında Borcu Yapılandırabilirsiniz!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TAŞERON İŞÇİLER TİS GÖRÜŞMESİNDEN UMUTLU! TAYİN HAKKI, SEYYANEN ZAM, EŞİT İŞE EŞİT MAAŞ

Taşeron işçiler ise TİS görüşmeleri ile maaşlarda iyileştirme ve tayin hakkı konusunda kesin düzenleme talebinde bulunuyor.

Özellikle de tayin hakkı milyonlarca taşeronun bu görüşmede artık kesinlikle karar bağlanmasını beklediği bir düzenleme olarak öne çıkıyor. Ailelerin dağılma noktasına geldiği, eşlerin ayrı kaldığı sorunların çözümü için tayin hakkı büyük önem taşıyor.

Yine eşit işe eşit maaş ve seyyanen zamda maaşlarda iyileştirme bekleyen taşeron işçilerin kırmızı çizgileri arasında yer alıyor. Bu sefer masadan istediklerin almadan kalkmamakta kararlı olan taşeron işçiler bu düzenlemelerin biran önce yapılarak kendilerine de hak ettikleri çalışma şartlarının sağlanmasını istiyorlar.