Pandeminin etkisi ile emekliler için yaşam koşulları her geçen gün biraz daha zorlaşmaya devam ederken tam 5 milyon emeklinin beklemiş olduğu müjdeli haber geldi. Geçim derdine düşen emeklilerin rahat bir nefes almasını sağlayacak olan müjde ile emekli maaşlarına 355 liralık iyileştirme geliyor!

 

2000 YILINDAN SONRA EMEKLİ OLANLARA İNTİBAK YASASI ÇIKTI MI, İNTİBAK YASASINDA SON DURUM NE?

Milyonlarca emeklinin gözü kulağı meclisten gelecek olan müjdeye çevrildi. Çok uzun süredir gündemde olan ancak kesin bir bilginin gelmediği intibak yasası meclisin açılması ve milletvekillerinin mesailerinin başlaması ile beraber yeniden gündeme geldi.

Peki, intibak yasası meclisten geçti mi, meclis onayladı mı, son durum ne, emeklilere intibak zammı var mı, zam geldi mi?

 

KURUMLARDAN KAYNAKLANAN FARKLAR İLAVE ÖDEME OLARAK EMEKLİ MAAŞLARINA ZAM ŞEKLİNDE YANSITILACAK MI?

NE? NASIL?  Evde makale yazıp nasıl para kazanılır?

Emekli Sandığı, SKG ve Bağkur emeklileri tarafından yakından takip edilen intibak zammı kurum kaynaklı farkların emekli maaşlarına yansıtılması şeklinde yapılacak.

Hatırlanacağı üzere 2000 senesinden önce emekli olan kişiler için ilgili kanuni düzenleme yapılmış, o dönemde ödenen emekli maaşlarına yasal düzenleme sonrası ortalama 300’er liralık intibak zammı yansıtılmıştı.

Ancak 2000 senesinden sonra emekli olan kişiler için düzenleme yapılacağı söylenmesine rağmen ne yazık ki aradan geçen uzun süreye rağmen maaşlarda bir iyileştirmeye gidilmedi. Üst üste emekliler tarafından açılan çok sayıda dava açılmasına rağmen yargı konuya müdahil olmayınca tek çare mecliste yapılacak yasal düzenleme olarak görülmüştü.

Konut hakkında TÜED (Türkiye Emekliler Derneği) tarafından yeni intibak yasası düzenlemesi talep edilmiş, mecliste çok sayıda görüştürme yapılmıştı. Ancak ne yazık ki hükümet kanadından şu ana kadar meclis çatısı altına konu hakkında sunulan bir yasa teklifi bulunmuyor.

NE? NASIL?  Ziraat Bankası Kredi Müjdesini Verdi! Rekor Sayıda Başvuru Geliyor...

MİLYONLARCA EMEKLİNİN YÜZÜ 355 TL İNTİBAK ZAMMI MÜJDESİ İLE GÜLECEK! 

Söz konusu yasal  düzenleme ile beraber 2000 yılında sonra emekli olan kişilerin maaşlarına intibak zammı ile birlikte 355 liralık iyileştirme gerçekleşecek.

Geçim derdi yaşayan milyonlarca emekli için son derece büyük bir rakam olan bu para ile emekliler bir nebzede olsa rahat nefes alma imkanına kavuşacak.

 

YASAL DÜZENLEME YAPILIRSA EMEKLİ MAAŞLARINA KAÇ TL İNTİBAK ZAMMI GELECEK?

Söz konusu yasal düzenlemenin yapılmasının ardından emekli maaşlarına intibak zammı yansıtılacak.

Yaklaşık 2 milyon emekliyi ilgilendiren düzenlemenin meclis çatısı altında görüşülerek onaylanması ve yasanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanması durumunda emekli maaşlarına en düşük 50 TL en fazla ise 355 TL zam gelecek. Daha önce kapsam altına alınan 3 milyon emekli ile beraber bu düzenlemeden yararlanan ve emekli maaşına intibak zammı alan kişilerin sayısı 5 milyona ulaşacak.

NE? NASIL?  Ev fiyatları artacak mı? Ev alacaklara öneriler

Emekliler hükümetin bu zorlu dönemde kendilerine destek olması, maddi olarak rahatlama yaşamak adına bu yardım parasının ödenmesini talep ederken hükümetin konu hakkında gelen yoğun talebe sessiz kalıp kalmayacağı ve yasal düzenlemenin yakın zamanda çıkarılıp çıkarılmayacağı da merak konusu oldu.