Milyonlarca çalışan ve emekliye SGK’dan çok kritik uyarı geldi. Sizde bu uyarıya kulak vererek SGK’dan paranızı hemen alabilirsiniz!

 

EMEKLİ OLAMAYANLAR DİKKAT! SGK BAŞVURUDA BULUNANLARA PRİM İADESİ YAPACAK! 

Konu hakkında SGK’dan yapılan kritik açıklama ile beraber emekli olamayan kişilere prim iadesi yapılmasının önü açılmış oldu.

Günümüzde uygulamada olan kanunlar kapsamında sigortalı olarak işe giren kişilerin emekli olabilmek için hizmet süresi ve prim gün sayısı yanı sıra belirlenen yaş sınırını da karşılaması gerekmektedir.

Ancak pek çok sigortalı çalışan Emeklilikte Yaşa Takılanlar yani EYT mağdurları aksine emekli olmak için aranılan yaş şartını doldurmasına rağmen gerekli prim günü olmadığı için emekli olma hakkı elde edememektedir.

Bu nedenle emekli olma umutları kalmayan kişilere SGK o tarihe kadar hem kendileri hem de işverenleri tarafından ödenen tüm bu prim tutarı paraları geri alma imkanı sunmaktadır.

NE? NASIL?  Kredi Kartı Borcu Olan Herkese Müjde! Yapılandırma Fırsatını Kaçırmayın...

SGK PRİM İADESİ İLE TOPLU PARA ALMA İMKANI! 

Yapılan açıklama kapsamında emekli olmak için aranılan şartları taşımasına rağmen prim gün sayısı eksik olması nedeni ile emekli olamayan kişilere o tarihe kadar ödemiş oldukları tüm prim tutarları toplu olarak geri iade edilmektedir.

Bu parayı almak isteyen kişilerin öncelikle SGK emeklilik yaşını doldurmuş olması yani yaş şartına takılmamış olması ve SGK hizmet süresi sınırını doldurmuş olması gerekmektedir. Yani kişi emekli olmak için aranılan şartlar arasından sadece prim günü şartını taşımamasıdır.

Prim iadesi almak için kadınların en az 58 erkeklerin ise 60 yaş olan emeklilik yaşını doldurmuş olması şartı aranıyor. Yine mutlaka başvuru yapıldığı tarihte hem kadın hem de erkekler için bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmıyor olmak ya da Bağkur kategorisinde kendi iş yerinde çalışmıyor olmak şartlarına sahip olunması gerekiyor.