Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden Emeklilik hakkını elde etmek isteyen milyonlarca vatadanş (SGK) olan prim borcu konusunda sıkıntı yaşamakta ve bu borçları ödemek durumundadır. Fakat maalesef ki vatandaşlar prim borçlarını tek seferde ödemekte zorlanıyorlar. SGK ile yapılandırma veya taksitlendirme benzeri bir protokol imzalanmadıysa, vatandaşlar mağdur olabiliyorlar. Bu durumda olan vatandaşlar ise SGK prim borcunun hangi yollarla ödenebileceğini araştırıyor. Bu konuda en sık sorulan sorulardan biri ise “SGK prim borcu kredi ile ödenir mi?” sorusu oldu. Bu soruların cevabını sizler için araştırdık. İşte tüm detaylar…

Hizmet süresini dolduran, emeklilik yaşı gelen ve prim gün sayısını tamamlayan vatandaşlar, prim borcu olduğu için emekli olamıyor. Prim borcunu kapatamadığı için emekli olamayan binlerce vatandaşa bankalar yardımcı oluyor. Türkiye’nin en büyük bankalarından olan Ziraat Bankası ve Denizbank gibi bankalar prim borcundan dolayı sosyal haklardan yararlanamayan vatandaşlara destek oluyor. Bu bankalar, vatandaşlara avantajlı faiz oranları ve cazip taksit ödemeleri olan kredi seçenekleri sunuyor. Alınan kredi sayesinde prim borcu kapatılıp emekli olunabiliyor. Sizler için iki bankanın prim borcu olan vatandaşlar için sunduğu kredi fırsatları inceledik.

NE? NASIL?  Taşeron İşçilerin Beklediği Müjde Geldi! Ödemeler Yatırılacak...

DENİZBANK TARAFINDAN EMEKLİLİK İSTEYENLERE FIRSAT VERDİ!

DenizBank emekli olmak isteyen vatandaşlara kefilsiz şartsız 36 aya varan vade fırsatılı kredi imkanı sunuyor. Bu kredi kampanyasında vatandaşlardan ilk 3 ay ödeme talep edilmiyor. Denizbank tarafından sunulan krediye başvuru yapmak için gerekli belgeler şu şekildedir:

-Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi

SGK prim borcu yazısı

-Gelir belgesi

-Bireysel kredi başvuru formu

-Son ayı kapsayan fatura ya da yerleşim yeri belgesi

ZİRAAT BANKASI BAĞ-KUR KREDİSİ İLE EMEKLİLİK FIRSATI

Ziraat Bankası, belirli dönemlerde, emekli olmak isteyen vatandaşlara kampanya fırsatı sunuyor. BAĞ-KUR prim borçlarınızı ödemek için Ziraat Bankası’ndan uygun faiz oranlı kredi kullanabilirsiniz. Bu fırsatlar belirli dönemlerde geçerli oluyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu ve Ziraat Bankası arasında yapılan anlaşma sayesinde, vatandaşlar prim borçlarını banka aracılığı ile ödeyebiliyor. Vatandaşlara 60 aya varan vade ve uygun faiz oranlarıyla kredi imkanları tanıyor. Bu kredi imkanından yararlanmak için bazı şartlar aranıyor;

NE? NASIL?  SGK'dan Milyonlarca Kişiye Müjde Geldi! Erken Emekli Olabilirsiniz!

-4A ya da 4B kapsamında hizmeti olanlar ve hizmet borçlanması suretiyle yaşlılık aylığı almaya hak kazanacak olan vatandaşlar,

-4B kapsamında hizmeti olan ve prim borcu olan vatandaşlar,

-4B kapsamında sigorta prim borcu olup 4A kapsamında aylık almak için prim borcunu kapatmak isteyen vatandaşlar bu krediyi kullanabilirler.

PRİM BORCUNU ÖDEMEK İÇİN İHTİYAÇ KREDİSİ DE ÇEKEBİLİRSİNİZ

SGK prim borcu kapatmak için oluşturulan kredi kampanyalarının sona ermesi durumunda ihtiyaç kredisi çekerek de prim borçlarınızı kapatabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse; Sosyal Güvenlik Kurumuna 10 bin lira prim borcunuz varsa, bankaların sunduğu ihtiyaç kredisi fırsatlarını araştırıp, en uygun faiz oranını sunan banka ile anlaşıp bu borcu kapatabilirsiniz.