Sosyal Güvenlik Kurumu çok kritik bir uyarıda bulundu. Tüm emeklileri yakından ilgilendiren konu hakkında incelemeler sonucunda emeklilerin maaşlarının kesilebileceği uyarısı geldi.

SAHTE SİGORTA YAPANLAR DİKKAT! EMEKLİLİK PRİMLERİ SİLİNECEK

Çalışmadan emekli olmak isteyenler için farklı çok sayıda seçenek bulunmakta olup bazı vatandaşlar ise daha yüksek emekli maaşı alabilmek adına çalışmadıkları halde bir başkasının yanında çalışıyor gibi göstererek prim ödemektedir.

Yapılan bu işleme sahte sigorta adı verilmekte olup bu yöntem kesinlikle yasaktır. Çalışmadan emekli olmak isteyen kişilerin dışarıdan isteğe bağlı sigorta primi ödemesi gerekmekte olup bu kişilere daha düşük emekli maaşı bağlandığı için pek çok kişi sahte emeklilik olarak anılan paravan şirketler üzerinden kendilerini sigortalı göstermektedir.

Özellikle de emekli olmasına az bir süre kalan kişiler maaşlarını yükseltmek için bu yöntemi tercih etmektedir.

NE? NASIL?  Kredisiz (kredi kullanmadan) otomobil nasıl alınır?

SGK PARAVAN ŞİRKETLERİN, ŞÜPHELİ İŞLEMLERİN PEŞİNE DÜŞTÜ! 

Son dönemde çok sayıda bu tip girişimin tespit edilmesi üzerine SGK konu hakkında müfettişlerini görevlendirerek paravan şirketler üzerinden sahte sigorta girişi yapan kişileri tespit etmeye yönelik olarak çalışmalara başladı.

Kişilerin sahte sigorta girişi yaptıklarının tespit edilmesi halinde ödememiş oldukları sigorta primlerinin tümü iptal edilecek. İptal edilen bu prim tutarları SGK’nın kasasına devredilecek ve hiç bir şekilde vatandaşa iade edilmeyecek.

PRİM GÜNÜ EKSİK OLAN KİŞİLER BU YÖNTEM YERİNE TOPLU PARA ALMA YÖNTEMİNİ SEÇEBİLİRLER! 

Emekli olmak için gereken yaş şartı ve hizmet süresini tamamlamasına rağmen eksik prim günü nedeni ile emekli olamayan kişilere yönelik olarak SGK prim iadesi hakkı vermektedir. Bu işlem ile kişi o tarihe kadar hem kendisi hem de işvereni adına yatırılan tüm primleri SGK’dan toplu para olarak iade alabilmektedir. Ancak bu kişiler ödedikleri primleri iade aldıkları için emekli olma haklarını kaybetmektedir.