Emeklilere bekledikleri müjdeli haber sonunda geldi! SGK, SSK ve Bağkurlu emeklileri yakından ilgilendiren müjde ile 637 liralık ek ödeme avantajı sunuldu. İşte detaylar…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EMEKLİLERİN EK ÖDEME ORANLARI ARTACAK MI 2020?

Türkiye Emekliler Derneği TÜED tarafından gündeme getirilen düzenleme talebi ile emeklilere ek ödeme oranı yeniden gündeme geldi. Şu anda yüzde 4 olarak ödenen ek ödemenin mevcut ekonomik koşullar altında emekliler için yetersiz kaldığını belirten TÜED bu oranın en düşük yüzde 8 ya da yüzde 10 seviyesinde olması gerektiğini belirterek zam talebinde bulunmuştu.

Emeklilere ek ödeme oranı emekli maaşı temel alınarak hesaplanıyor. Bu formül üzerinden hesaplandığından en yüksek emekli maaşı olan 6 bin 375 lira üzerinden ödenen ek ödeme 255 lira olarak gerçekleşiyor.

TÜED tarafından öne sürülen yeni ek zam oranlarının kabul edilmesi halinde ek ödeme 637 lira seviyesine yükselmiş olacak. Ne yazık ki ek ödeme tüm emeklilere yapılmıyor ve sadece 510 sayılı Kanun statüsünden olanlar; Emekli Sandığı(4/c), Sosyal Sigortalar Kurumu(4/a), Bağ-Kur (4/b) grubundan emekli olan kişilere ödeniyor.

NE? NASIL?  Emeklilik için Kazanç Yolu Açıldı! Emeklilere Güzel Haber Geldi...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TÜED EMEKLİLERE EK ÖDEME İÇİN YENİ TALEPTE BULUNDU! 

Gelen yeni talebin kabul edilmesi halinde tüm emekliler emekli maaşlarına ek olarak yüzde 10 oranında ek ödeme imkanına kavuşmuş olacak. Bağkur ve SSK emeklileri yüzde 10 oranında ek ödeme alırlarsa maaşlarına göre 382 liralık ek ödeme alacaklar.

En yüksek emekli maaşı olan 6 bin 375 lira olan maaş üzerinden hesaplanan ek ödeme ise 637 liraya yükselmiş olacak. 1500 TL emekli maaşı alan kişiler 60 lira yerine 150 lira ek ödeme alırken, 2 bin TL emekli maaşı alan kişiler ise 80 TL yerine 200 lira alacaklar.

4 bin TL emekli maaşı alan kişiler için 160 lira ek ödeme alan kişiler 400 liralık ek ödeme yapılacak. Emeklilerin bu nedenle ek ödeme düzenlemesi büyük önem taşıyor ve emekliler tarafından verilecek müjde yakından takip ediliyor.