Bağkur, SGK, Emekli Sandığı ve SSK emeklileri ile memurları dikkat! Tam 4 bin lira ödeme yapılacak… Aktif olarak çalışmaya devam eden, emekli olan, dul ve yetim aylığı alanlardan memurlara kadar herkesi ilgilendiren yeni müjde ile beraber vatandaşlar sevindi.

Peki, emekli maaşlarında son durum ne, emekli maaşı 4 bin TL olacak mı, kısa dönem askerlik borçlanması başladı mı, yurt dışında malulen emekli olanların Türkiye’den emekli olması hakkında son durum ne? İşte merak edilen soruların yanıtları…

EMEKLİ İKRAMİYESİNE İCRA KONUR MU, EMEKLİ İKRAMİYESİNDEN İCRA KESİNTİSİ YAPILIR MI?

Kıdem tazminatı ve emekli ikramiyesi üzerinden yapılan haciz kesintileri büyük tartışma konusu yaratmaya devam ediyor.

Vatandaşın borcundan dolayı hakkında icra takibi başlatıldıysa bu durumda ne yazık ki alacağın tahsil edilebilmesi adına emeklilik ikramiyesi ve kıdem tazminatı gibi toplu ödemelerden icra kesintisi yapılmasına izin veriliyor.

NE? NASIL?  Yüzde hesabı nasıl yapılır?

DOĞUM BORÇLANMASI İLE ERKEN EMEKLİLİK MÜMKÜN MÜ, EMEKLİLİK YAŞI DÜŞER Mİ?

Annelere yönelik olarak devlet tarafından hem doğum öncesi hem de doğum sonrası olmak üzere çok sayıda maddi yardım ve destek ödemesi yapılıyor.

Bunlardan en çok öne çıkanlardan biri de doğum borçlanması olarak öne çıkıyor. Kadına her çocuk için 2 sene doğum borçlanması hakkı verilirken bu hak en fazla 3 çocuk için 6 sene olarak kullanılabiliyor.

Doğum borçlanması eksik prim gününü tamamlamak için kullanılmakta olup emeklilik yaşını bu yöntem ile erkene çekmek söz konusu değildir.

 

YURT DIŞINDA MALULEN EMEKLİ OLANLARIN TÜRKİYE’DEN EMEKLİ OLMASI

Günümüzde tek maaşın geçinmek için yeterli olmadığı tartışılmaz bir gerçek olarak öne çıkarken yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız da Türkiye’den de emekli olarak çifte maaş almak istemektedir.

Yurt dışı hizmet borçlanması ile artık gurbetçilerde Türkiye’den emekli olma hakkına çok daha kolay bir şekilde kavuşabiliyorlar.

NE? NASIL?  SGK'dan Milyonlarca Kişiye Müjde Geldi! Erken Emekli Olabilirsiniz!

 

KENDİ İŞYERİNDE SİGORTALI ÇALIŞMA! KİŞİ KENDİ İŞYERİNDE KENDİ SİGORTALI OLABİLİR Mİ?

Ülkemizde kendi işyerinde çalışan kişiler Bağkur üzerinden sigortalı olup daha yüksek emekli maaşı alabilmek için bu kişilerin 4A sigortalı gösterilmesine izin verilmemektedir.

Yani kendi işyerinde çalışan bir kişi ne yazık ki sigortalı olarak kendi işyerinde kendisini çalışan olarak gösterme hakkına sahip değildir.